Αποστολέας Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας / Φορολογία / Φόρος πολυτελείας / ΚΤΕΟ κ.α.  (Αναγνώστηκε 51298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jugulator

• Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Δημήτρης
  • Μοντέλο: Sorento 2.5 TD 170PS
  • Περιοχή: Βέροια
Απ: Τέλη κυκλοφορίας / Φορολογία / Φόρος πολυτελείας / ΚΤΕΟ κ.α.
« Απάντηση #1140 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 12:04:32 μμ »
Δεν  υπάρχει  περίπτωση . Η  απερίγραπτη  συμμορία  θα  κάνει  το  παν  για  να  τα  παίρνει  και  από  τους  "ακινητοποιηθέντες" .
https://www.newsauto.gr/news/xechaste-tin-forologiki-akinisia-erchete-periousiologio/
Θεωρώ  ότι  πραγματικά  θα  βάλει  κάτι   σαν  πρόστιμο - αντικίνητρο  για  παράδοση  πινακίδων  σ'  αυτά  τα  οχήματα . Το  πόσο  μένει  να  το  δούμε .

Αποσυνδεδεμένος ΗΛΙΑΣ_Σ

• Καθημερινό Μέλος
  • Ονομα: Ηλίας
  • Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
« Απάντηση #1141 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 01:23:57 μμ »
Δεν  υπάρχει  περίπτωση . Η  απερίγραπτη  συμμορία  θα  κάνει  το  παν  για  να  τα  παίρνει  και  από  τους  "ακινητοποιηθέντες" .
https://www.newsauto.gr/news/xechaste-tin-forologiki-akinisia-erchete-periousiologio/
Θεωρώ  ότι  πραγματικά  θα  βάλει  κάτι   σαν  πρόστιμο - αντικίνητρο  για  παράδοση  πινακίδων  σ'  αυτά  τα  οχήματα . Το  πόσο  μένει  να  το  δούμε .

Υπάρχει λύση!
Πέρυσι άκουσα από κάποιον πως για να μην πληρώνεις πολλά τέλη κυκλοφορίας, αν έχεις γραμμένο το αμάξι σε περισσότερα άτομα, το καθένα δηλώνει τα κυβικά που του αναλογούν! Δεν το πίστεψα, αλλά δεν το έψαξα κιόλας.
Αν όμως ισχύσει το περιουσιολόγιο, τότε η αξία που θα υπολογίζεται για κάθε όχημα, φυσικά και θα δηλώνεται με ποσοστό κατ΄άτομο.
Άρα, το περνάμε σε ένα ακόμα άτομο της οικογένειας κι είμαστε εντάξει! ;)

• Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #1142 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 03:02:33 μμ »
Ηλία , το  θέμα  δυστυχώς  δεν λύνεται  έτσι.
Έχω  π.χ.  ένα  αυτοκίνητο  γραμμένο  σε  μένα , στη  σύζυγο , στη  μάνα  μου , στο  παιδί  μου  κλπ  .
Ή  σε  ......15  άτομα  συνολικά . Τα  τέλη  είναι  ίδια , αφού  πάνε  ανά  όχημα  και  με  τα  cc  του  κινητήρα . Το  αν  αυτά  μοιράζονται  σε  περισσότερα  του  ενός  άτομα , δεν  αλλάζει  κάτι  όσον  αφορά  το  συνολικό  ποσό  που  θα  πληρωθεί . Αντίστοιχα  εάν  τελικά  βάλουν  χαράτσι  και  στα  ακινητοποιημένα ,  το  πιθανότερο  είναι αυτό  να  αφορά  την  πληρωμή  ανά  αυτοκίνητο , οπότε  είτε  το  πληρώσεις  μόνος  σου   είτε  από   μισό  με  τη  γυναίκα  σου ........μια  από  τα  ίδια .
Το  να  μοιράσεις  την  ιδιοκτησία  ενός  αυτοκινήτου , έχει  όφελος  στο  τεκμήριο  το  οποίο  μοιράζεται  ανάλογα   και  εκεί  έχει  πράγματι  νόημα   η  ενέργεια  αυτή. 

Αποσυνδεδεμένος ΗΛΙΑΣ_Σ

• Καθημερινό Μέλος
  • Ονομα: Ηλίας
  • Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
« Απάντηση #1143 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 04:49:05 μμ »
Στο τεκμήριο έχεις όφελος σίγουρα. Στα τέλη θα εξαρτηθεί από τον τρόπο υπολογισμού. 
Αν υπολογιστεί σαν αυτοκίνητο, μάλλον έχεις δίκιο, θα ισχύει αυτό που λες. Εγώ το είχα στο μυαλό μου σαν περιουσιακό στοιχείο (λόγω τίτλου περιουσιολόγιο), οπότε πίστευα πως θα ίσχυε κάτι σαν το τεκμήριο. Στην ουσία δηλαδή περίμενα απλά να προστίθενται τα περιουσιακά στοιχεία του καθενός, να βγαίνει ένα συνολικό ποσό και πάνω σε αυτό να φορολογείσαι. Τόσο απλά! Τα κυβικά απλώς να βοηθούσαν στον υπολογισμό της αξίας του.
Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι, μάλλον έχω αυταπάτες που περιμένω ένα πιο απλό φορολογικό σύστημα!!!

Αποσυνδεδεμένος lefterismega

• ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Λευτέρης
  • Μοντέλο: Sorento CRDi "Pitbull" + Picanto 1.1 CRDi "Γατάκι"
  • Περιοχή: kavos-loutrakion
« Απάντηση #1144 στις: Οκτώβριος 05, 2018, 05:43:49 πμ »
Το  να  μοιράσεις  την  ιδιοκτησία  ενός  αυτοκινήτου , έχει  όφελος  στο  τεκμήριο  το  οποίο  μοιράζεται  ανάλογα   και  εκεί  έχει  πράγματι  νόημα   η  ενέργεια  αυτή.

Σωστό !
Αυτό έχω κάνει και εγώ με το Sor ...  ;)
"Κόποις κτώνται τ'αγαθά" ... Ρενές mega ......

• Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #1145 στις: Οκτώβριος 05, 2018, 08:50:40 πμ »
Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι, μάλλον έχω αυταπάτες που περιμένω ένα πιο απλό φορολογικό σύστημα!!!
Μην  στενοχωριέσαι.....
Εδώ  ο  άλλος  πρωθυπουργεύει  με  αυταπάτες...... Laughter

Αποσυνδεδεμένος donald

• Μελος
  • **
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1146 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 11:11:33 πμ »

Μην  στενοχωριέσαι.....
Εδώ  ο  άλλος  πρωθυπουργεύει  με  αυταπάτες...... Laughter
[/quote]

ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΧΟΛΙΟ  :eusa_dance:

Την δεκαετία στα τέλη πότε σκέφτονται να μας την δώσουν ως έκπτωση, μήπως γνωρίζει κανείς;;;;
Είναι πολλά τρία ΚΙΑ σε μια οικογένεια;
1)Carens
2)Sportage
3)Sorento

• Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #1147 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 01:35:42 μμ »
Ως  έτος  πρώτης  κυκλοφορίας  μετράει  πάντα  το  έτος  που  τέθηκε  σε  κυκλοφορία  το  αυτοκίνητο , άσχετα  αν  η  άδεια  δόθηκε  την  πρώτη  ή  την  τελευταία  μέρα  του  έτους . Εάν  π.χ.  το  όχημα  κυκλοφόρησε  το  2007  όπως  το  δικό  μου  , τότε  η  δεκαετία  συμπληρώνεται  9  έτη  μετά  το  2007 , οπότε  9+1 (όπου ως  1 μετράει  το  2007)  = 10 .
Ε......ύστερα  από  τη  δεκαετία  θα  πληρώνεις  ψίχουλα !    openmouth banghead

Αποσυνδεδεμένος donald

• Μελος
  • **
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1148 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 02:09:51 μμ »
Το δικό μου έκλεισε την 10ετια πέρσι και κανονικά έπρεπε να με μειώσουν τα τέλη, αλλά αυτοί ορίζουν όλα τα αυτοκίνητα από 2006 και μετά και δεν ξεχωρίζουν αυτά που είναι πάνω από 10 χρόνων. Ενώ στην φορολόγηση του ίδιου αμαξιού μου την υπολογίζουν μειωμένη λόγω 10ετίας στα τέλη δεν το μετράνε.  hammer
Την μία φορά υπολογίζουν με κανονικά μαθηματικά και την άλλη με μαθηματικά διαστήματος. Τί σου είναι η Ελληνική κυβέρνηση τέλος πάντων.....
Είναι πολλά τρία ΚΙΑ σε μια οικογένεια;
1)Carens
2)Sportage
3)Sorento

Αποσυνδεδεμένος kostisfilis

• ΑΤΤΙΚΗΣ
  • Μελος
  • **
  • Μοντέλο: SORENTO 3.3 Εφάμιλης ακριβώς πολυτέλειας με διαμέρισμα 200 τ.μ στο Κεφαλάρι!
« Απάντηση #1149 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 05:55:10 μμ »
Στα δέκα χρόνια φεύγει ο φόρος πολυτελείας και μειώνεται το τεκμήριο στο κατώτατο. Τα τέλη μειώνονται ασήμαντα, και μετά τα 10 και 15 χρόνια.
Ότι δεν λύνεται, κόβεται. Ακόμα  και με τα δόντια! Υπό μία προϋπόθεση: "ο κόμπος να μην είναι ανάμεσα στα σκέλια σου"

Αποσυνδεδεμένος geoaspro

• Μελος
  • **
    • http://www.artime.gr
  • Ονομα: Γιώργος
  • Περιοχή: Αθήνα
« Απάντηση #1150 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 11:21:15 πμ »
Το δικό μου έκλεισε την 10ετια πέρσι και κανονικά έπρεπε να με μειώσουν τα τέλη, αλλά αυτοί ορίζουν όλα τα αυτοκίνητα από 2006 και μετά και δεν ξεχωρίζουν αυτά που είναι πάνω από 10 χρόνων. Ενώ στην φορολόγηση του ίδιου αμαξιού μου την υπολογίζουν μειωμένη λόγω 10ετίας στα τέλη δεν το μετράνε.  hammer
Την μία φορά υπολογίζουν με κανονικά μαθηματικά και την άλλη με μαθηματικά διαστήματος. Τί σου είναι η Ελληνική κυβέρνηση τέλος πάντων.....

Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ πέρσι που έκλεισε 10ετία. Μα πόσο άσχετοι επιτέλους!

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Το Club δεν ειναι μονο τα ΚΙΑ αλλα οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    • http://www.gkc.gr
  • Ονομα: Νικος Χειλαρης
  • Μοντέλο: KIA SORENTO 2.4 EX ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ
  • Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
  • Απ: Τέλη κυκλοφορίας / Φορολογία / Φόρος πολυτελείας / ΚΤΕΟ κ.α.
    « Απάντηση #1151 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 02:17:52 μμ »
    Ναι οι πραγματικοι οφελημενοι ειμαστε εμεις που εχουμε του 2004 μεχρι του 2001!!!Ειμαι στα 630 απο 690 που εδινα πριν 3 χρονια...Ολα καλα λοιπον...τα μαζευω ολο τον χρονο και ειμαι ετοιμος....Τωρα εχω και τα 165 του τροχοσπιτου...αλλα οκ!

Αποσυνδεδεμένος lefterismega

• ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    • Ονομα: Λευτέρης
    • Μοντέλο: Sorento CRDi "Pitbull" + Picanto 1.1 CRDi "Γατάκι"
    • Περιοχή: kavos-loutrakion
    « Απάντηση #1152 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:50:13 πμ »
    .....και εγώ ωφελημένος είμαι ... πληρώνω 800 και βάλε ...
    Η αλητεία τους δεν έχει όρια  :angry:
    "Κόποις κτώνται τ'αγαθά" ... Ρενές mega ......

* Permissions

• You can't post new topics.
    • You can't post replies.
    • You can't post attachments.
    • You can't modify your posts.

Twittear