Αποστολέας Θέμα: Ανακληση i30  (Αναγνώστηκε 4697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosGatz

• Junior Admin
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Γιώργος
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Ανακληση i30
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 07, 2016, 11:13:14 πμ »
Και του πατέρα μου κανει ακριβώς αυτο τον ήχο και στις λακούβες.
Στο συνεργείο μας ειπαν οτι δεν αξίζει η αγορά νέας αφού δεν επηρεάζει κάπου ούτε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, είναι καθαρά αισθητικό.

Για την ανάκληση δεν το έχω πάει ακόμα.

Στάλθηκε από το Lenovo K50-t5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν ένα άτομο πάσχει από μια πλάνη τότε αυτό ονομάζεται τρέλα, όταν πολλά άτομα πάσχουν από την ίδια πλάνη τότε αυτό ονομάζεται θρησκεία!!!

Αποσυνδεδεμένος anikologr

• Συχνο Μελος
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 07, 2016, 01:58:53 μμ »
Και του πατέρα μου κανει ακριβώς αυτο τον ήχο και στις λακούβες.
Στο συνεργείο μας ειπαν οτι δεν αξίζει η αγορά νέας αφού δεν επηρεάζει κάπου ούτε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, είναι καθαρά αισθητικό.

Για την ανάκληση δεν το έχω πάει ακόμα.

Στάλθηκε από το Lenovo K50-t5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν τον ενοχλεί ο τζόγος γύρω από την θέση της ευθείας;
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που οι άλλοι δεν θέλεις να κάνουν σε σένα....

Μην κρίνεις έναν άνδρα από τις πράξεις της γυναίκας του.............................

Αποσυνδεδεμένος zithon-tasos

• Β.ΕΛΛΑΔΑ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Τασσος
  • Περιοχή: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 07, 2016, 02:10:41 μμ »
Στην κρεμαγιερα εκει που εννωνεται με την κολωνα εχει μια βιδα που σφιγγει...μηπως θελει καποια ρυθμιση απο εκει?
Τασσος με 2 σιγμα.....

• Συχνο Μελος
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 07, 2016, 03:28:51 μμ »
Στην κρεμαγιερα εκει που εννωνεται με την κολωνα εχει μια βιδα που σφιγγει...μηπως θελει καποια ρυθμιση απο εκει?
Πολύ πιθανό..το εύχομαι να είναι κάτι απλό σν και φοβάμαι ότι δεν θα την γλιτωσω τόσο ανώδυνα..

Μην κρίνεις έναν άνδρα από τις πράξεις της γυναίκας του.............................

Αποσυνδεδεμένος Stelios....

• Junior Admin
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Stelios
  • Περιοχή: Παιανια Αττικης
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 07, 2016, 04:15:49 μμ »
Οπως λεει ο τασος,στα ceed υπαρχει μια βιδα που σφιγγει εκει...στα i30  δεν γνωριζω...
Δυστυχως ειναι απο τις ζημιες που και δυσκολα επιδιορθωνεται και το κυριοτερο δυσκολα βρισκεται καποιος να το αναλαβει εξωτερικα....

Ισως να αξιζε να πιασεις ενα μηχανικο με εμπειρια πανω στα αυτοκινητα αυτα και να ζητουσες την αποψη του....να σε στειλει καπου,να το αναλαβει....κατι....παντως εγω δεν θα εδινα ουτε 1000 ουτε 750 που μου χαν ζητησει εμενα....

Στάλθηκε από το SM-T311 μου

• Συχνο Μελος
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 15, 2016, 01:10:12 μμ »
Για ενημέρωση...

Το πρόβλημα

https://www.youtube.com/watch?v=Y5BnVlfSVug

Και το απαραίτητο ανταλλακτικό...

https://www.amazon.com/APDTY-Steering-Veloster-14-ST-002-1-56315-2K000-FFF/dp/B018WNMSBK/184-8368198-3171468?ie=UTF8&keywords=112837&linkCode=sl1&linkId=e90d735129e1c21be7507beb1b1dcb14&qid=1449755816&redirect=true&ref_=as_li_ss_tl&ref_=sr_1_1&s=automotive&sr=1-1&tag=aupaditoyo-20

Τώρα τι ακριβώς θα αλλάξουν στο συνεργείο άγνωστο. Πάντως ο τόρνος που πρέπει να πάει το δαχτυλίδι που θα βγάλουν δεν κολλάει πουθενά. Ίσως το λένε απλά για να δικαιολογήσουν τα χρήματα ή μήπως φτιάξουν μεταλλικό τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος trifos2

• Νεο Μελος
  • *
  • Μοντέλο: Kia Ceed 1.4 2007
  • Περιοχή: ΗΡΆΚΛΕΙΟ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 10:03:31 πμ »
Καλημέρα, αυτό το πρόβλημα το ειχα εντοπίσει οταν το αμάξι ηταν 2 χρόνων στην αντιπροσωπεία μου ειχαν πει για αλλαγή κολώνας με την εγγύηση αλλά τώρα θα το πάω μετά θα το πάω  έληξε και το πρόβλημα έγινε πολύ ποιο ακουστικό το "τακ" άλλαξα το πλαστικό αυτό στο ηλεκτρικό αν και δεν ήταν χαλασμένο αλλά μετά απο λιγες μέρες άρχισε να ανάβει το λαμπάκι EPS ενω στο elm 327 δεν του βγαζει βλάβη.

Αποσυνδεδεμένος bagianisk

• Συχνο Μελος
  • Ονομα: Κώστας
  • Μοντέλο: CEE'D XL
  • Περιοχή: Καβάλα
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 11:06:21 πμ »
Καλημέρα, αυτό το πρόβλημα το ειχα εντοπίσει οταν το αμάξι ηταν 2 χρόνων στην αντιπροσωπεία μου ειχαν πει για αλλαγή κολώνας με την εγγύηση αλλά τώρα θα το πάω μετά θα το πάω  έληξε και το πρόβλημα έγινε πολύ ποιο ακουστικό το "τακ" άλλαξα το πλαστικό αυτό στο ηλεκτρικό αν και δεν ήταν χαλασμένο αλλά μετά απο λιγες μέρες άρχισε να ανάβει το λαμπάκι EPS ενω στο elm 327 δεν του βγαζει βλάβη.

Για το λαμπάκι EPS βαλε μπροστα και στιψε το τιμονι τρεις φορες τερμα αριστερα τερμα δεξια. Μετα σβησε περιμενε λιγο και βαλε μπροστα.Το λαμπακι θα εχει σβησει.

Αποσυνδεδεμένος xrdos

• Μελος
  • **
  • Ονομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
  • Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 11:47:56 μμ »
γνωστο το προβλημα.. το αλλαξα εξω (το ανταλλακτικο πολυ φθηνο). Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι το τιμονι στην ευθεια δειχνει λιγο "στραβο"

Αποσυνδεδεμένος trifos2

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 09, 2020, 08:43:45 μμ »

Για το λαμπάκι EPS βαλε μπροστα και στιψε το τιμονι τρεις φορες τερμα αριστερα τερμα δεξια. Μετα σβησε περιμενε λιγο και βαλε μπροστα.Το λαμπακι θα εχει σβησει.
[/quote]

Δεν ξέρω αν το έκανα σωστά αλλά δεν έγινε τίποτα.

• Συχνο Μελος
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 02:04:25 μμ »

[/quote]

Το κλεδι το εβγαλες οταν εσβησες??

Αποσυνδεδεμένος trifos2

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 01:20:27 μμ »

[/quote]
Οχι δεν το έβγαλα μονο το γύρισα στο off και περίμενα. Επίσης να σε ρωτήσω το γύρισα τερμα αριστερά μετά τερμα δεξια απο 3 φορες εναλλάξ , έτσι; ή 3 φορες αριστερά μετά 3 φορες δεξια;

• Συχνο Μελος
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 03:34:21 μμ »

Το ιδιο ειναι.Η διαδικασια αυτη εινα για το καλιμπραρισμα του sensor κολωνας τιμονιου.
Το εχω κανει αρκετες φορες,οταν μετα απο βγαλσιμο μπαταριας μου αναβε το eps.

Οχι δεν το έβγαλα μονο το γύρισα στο off και περίμενα. Επίσης να σε ρωτήσω το γύρισα τερμα αριστερά μετά τερμα δεξια απο 3 φορες εναλλάξ , έτσι; ή 3 φορες αριστερά μετά 3 φορες δεξια;
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος trifos2

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 12:35:22 μμ »
Επανέρχομαι, λοιπόν άλλαξα και την μπαταρία γιατί με άφησε εκανα το reset με το τιμόνι έσβησε το λαμπάκι αλλά οταν στρίβει ξανά ανάβει.. οποτε το εχω παρατήσει έτσι.

* Permissions

• You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.

Twittear