Αποστολέας Θέμα: Τετρακίνηση Panta  (Αναγνώστηκε 220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jugulator

• Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Δημήτρης
  • Μοντέλο: Sorento 2.5 TD 170PS
  • Περιοχή: Βέροια
Τετρακίνηση Panta
« στις: Απρίλιος 13, 2017, 07:45:07 πμ »
Το  περασμένο  ΣΚ  και  κατά  τη  διάρκεια  κατανάλωσης  διάφορων  ....τέλος  πάντων  υλικών  στα  πλαίσια  εξόρμησης  στα  στενά  του  Νέστου  (συνιστώ  ανεπιφύλακτα)  ειπώθηκε  από  μέλος  της  παρέας  ότι  το  Fiat  Panta  έχει..........και  γμ  την  τετρακίνηση . Τόσο  καλή  που  σκέφτεται  να  δώσει  το  Jimny  που  έχει  ο  ίδιος  και  να  πάρει  ένα  ντηζελάκι  Panta .
Πάντα  είχα  την  εντύπωση  ότι  αυτού  του  τύπου  τα  οχήματα  έχουν  μια  "ελαφρά"  τετρακίνηση ,  έφερα  τις  αντιρρήσεις  μου . Και  επειδή  κάναμε  την  εξόρμηση  μεταξύ  άλλων  για  να  υποστηρίξουμε  τις  απόψεις  μας  ο  καθένας  από..........τις  λάθος  αντίστοιχες   Laughter ...........άκρη  δεν  βγάλαμε .
Έμεινα  όμως  με  την  απορία :  Είναι  πράγματι  τόσο  καλό  το  Fiat  Panta  ώστε  να  συγκριθεί  (πάντα  σε  επίπεδο  4Χ4)  με  ένα  θρυλικό  Jimny ?  :-\

Αποσυνδεδεμένος lefterismega

• ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Λευτέρης
  • Μοντέλο: Sorento CRDi "Pitbull" + Picanto 1.1 CRDi "Γατάκι"
  • Περιοχή: kavos-loutrakion
Απ: Τετρακίνηση Panta
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2017, 08:49:37 πμ »
ok καλό το Panda (οχι με t  :tongue:) ελαφρύ κλπ κλπ αλλά όχι που θα έδινα ένα Jimny για να πάρω αυτό 
"Κόποις κτώνται τ'αγαθά" ... Ρενές mega ......

Συνδεδεμένος Stelios....

• Junior Admin
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Stelios
  • Περιοχή: Παιανια Αττικης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2017, 09:02:40 πμ »
Το panda το 4x4 οχι το cross ομως με το τον diesel κινητηρα,αλλα τον 1.2 βενζινης...το εζησα καλα για 4 χρονια μεσω ενος κολλητου....

Πατησαμε αρκετο χωμα,ψαρεματα,δοκιμασαμε off,ο πατερας του το πηρε αργοτερα για κυνηγι και στο τελος επωληθει επιπλωμενο....

Εχει τα δυο μοναδικα καλα κατ εμε....(με οσες γνωσεις εχω για να στηριξω τα λεγομενα μου)

Καλες γωνιες προσεγγισης με τους αξονες στα ακρα εντελως του αμαξωματος....
Και αστειο βαρος....

Ομως στην πραξη αδυνατουσε να μας βγαλει ακομα και απο φαινομενικα ευκολα εμποδιακια....
Αν εκανε και ενας τροχος εχανε επαφη με το εδαφος....τοτε κλαφτα....

Απο δυναμη?Ε...δεν....

Γενικα δεν....

Α και το κυριοτερο ολων.....μετα απο Καθε μα καθε δοκιμη σοβαρη........μετα απο καθε μικρο γκαπ...ηθελες συνεργειο!
Το αυτοκινητο δεν ηταν φτιαγμενο για τετοια.....ενα αυτοκινητο πολης ειναι....

Νομιζω οτι το crosspanda ομως φοραει ποδιες,εχει πολυ ωραιο κινητηρα ,αναρτηση και απο τη μανα του διασταση ελαστικων που ταιριαζει με τα χουγια της αγορας 4κινητων λιγο....δηλαδη ειναι πιο μελετημενο πραγμα....

Στην συγκριση με το jimny ειναι σαν να συγκρινεις παστιτσιο με πασατεμπος για μεσημεριανο....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2017, 09:14:31 πμ »
Το  ωραίο  είναι  ότι ο  φίλος  έλεγε  ότι  το  Panda   έχει  μπλοκέ  στον  εμπρός  άξονα . Για  την  ακρίβεια  ένα  είδος  ηλεκτρονικού  μπλοκέ  με  αισθητήρες  κ.λ.π. Κάτι  ανάλογο  με  μερικών  ακριβών  τετρακίνητων  Γερμανικής  προέλευσης . Και λέω :  ποιος  ο  λόγος  να  βάλεις  μπλοκέ   σε  ένα  καθημερινό  φτηνό  (σχετικά)  αυτοκίνητο  ;
Μπορεί  από  την  άλλη , η  Fiat  να  αποφάσισε  να  το  βελτιώσει  στο  χάσιμο  πρόσφυσης  που  λέει  ο  Στέλιος  , για  να  πηγαίνεις  καλύτερα  στα χιόνια  . Δεν  ξέρω . Πάντως  από  μόνο  του  το  όχημα  δεν  θα  με  προδιέθετε  να  του  φερθώ  σκληρά .
Και  άντε  έχει  μπλοκέ  στον  εμπρός  άξονα . Το  κάνει  αυτό  ισάξιο  ή  και  καλύτερο  σε  θέματα  τετρακίνησης  από  ένα  Jimny ;                          

Συνδεδεμένος Stelios....

• Junior Admin
  • Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2017, 10:09:39 μμ »
Δεν εχει μπλοκε...
Εχει ενα ειδος μπλοκε με χρηση φρενων....ηλεκτρονικα....βλαμμενο ειναι κ αδυναμο,δεν λειτουργει καθολουβκαλα....

Εχει πολυ κοντες σχεσεις μεν,αλλα ειναι τραγικα αδυναμο το μοτερ του...τραγικα...

Θυμαμαι 2 η 3 φορες αλλαχτηκαν ημιαξονια και ψαλιδια επειδη δεν αντεξαν μικρα χτυπηματα....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος jordan thoi

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 17, 2017, 09:39:52 μμ »
Παιδιά για το καινούριο δεν ξέρω , δεν φέρω άποψη αλλά το παλιο έχω δει να ξεφτιλίζει πολλά τζιπακια στα χιόνια !!!!# Εγώ είχα ένα Subaru justy λεφορειακι με πολύ στενά λαστυχα και μόνο το panta μπορούσε να με ακολουθήσει στα χιόνια !!!!!!

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2017, 07:26:43 πμ »
Το  φαντάζεστε  όμως ;
Σούπερ - ντούπερ  θηριώδη  και  ακριβά  πχ.  Range  Rover , Mercedes  κ.λ.π.  να  ζορίζονται  και  ένα  ταπεινό  Pandaκι  να  πηγαίνει  αέρα ;  bye
Αφορμή  για  χαρακίρι ...... Laughter

Συνδεδεμένος Stelios....

• Junior Admin
  • Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2017, 10:46:05 πμ »
Εψαχνα φωτο απο το Panda...

Ειχα πολλες ρε γμτ εδω πχ ειχ εκαβαλησει ενα χαμηλο χωματινο βουναλακι...ο πισω αριστερα τροχος παταει οπως φαινεται οπως και αλλοι δυο...μονο ο πισω δεξια δεν παταει καθολου....Μπροστα δεξια ειχα βραχοκαι παταγε
Δεν ειχε ΔΥΝΑΜΗ να κουνηθει...καν...ευτυχως ηταν κοντα κατι φιλοι

Σε συνθηκες χιονιου οκ....αλλα δεν το κρινω απο κει...

(το δουλεμα μετα δεν το συζητω) :-X

Αποσυνδεδεμένος fokion

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Περιοχή: Γερακας
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2017, 11:11:48 πμ »
Οσο ακαταλληλο είναι το Jimny για αυτοκινητο πολης, αλλα τοσο είναι το panda για χρηση βουνου...
οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους
αλλα οι καλοι φιλοι δεν χρειαζονται λογαριασμους....

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Το Club δεν ειναι μονο τα ΚΙΑ αλλα οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    • http://www.gkc.gr
  • Ονομα: Νικος Χειλαρης
  • Μοντέλο: KIA SORENTO 2.4 EX ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ
  • Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
  • Απ: Τετρακίνηση Panta
    « Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2017, 11:19:02 πμ »
    Καταρχην...
    Ολα αυτα ειναι χαρακτηρισμενα ως suv για και για τον απλο λογο οτι στο εξωτερικο δεν πανε στα κατσαβαχα γιατι υπαρχει απαγορευση ολα αυτα με τις απλες λιτες τετρακινησεις μπορουν ανετα να πανε λιγο παραπερα απο οτι ενα κανονικο απλο αυτοκινητο...Αυτος νομιζω ειναι ο στοχος ενος τετοιου αυτοκινητου και το πετυχενει πολυ καλα...Ας μην κρινουμε λοιπον με βαση τα φτιαγμενα 4χ4 που πανε παντου....ας τα κρινουμε με βαση αυτο που ειναι....

• Εμπειρο Μέλος
    « Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2017, 12:41:19 μμ »
    Νίκο , η  αρχική  κουβέντα  ήταν  για   εργοστασιακές  εκδόσεις  των  δύο  οχημάτων .
    Ο  Στέλιος   έκανε  λόγο  για  έλλειψη  δύναμης  του  Panda . Δεν  νομίζω όμως  ότι  και  το  Jimny  διεκδικεί  δάφνες  σε  αυτόν  τον  τομέα . Έχει    1.3  λιτ  και  αρκετό  "χάσιμο"  δύναμης  λόγω  γραναζιών  κ.λ.π.  μέχρι  να  μεταφερθεί  η  δύναμη  του  κινητήρα  (82 ΗΡ)  στους  τροχούς .
    Από  την  άλλη  ένα  ντήζελ  Panda , δεν  ξέρω  κατά  πόσο  θα  υστερούσε  τουλάχιστον  σε  ροπή  από  τον  Ιάπωνα . Κατά  τη  γνώμη  μου  όμως  , το  Jimny  υπερτερεί  σαν  συνολικό  πακέτα  (πάντα  για  4Χ4  καταστάσεις)  από  το Panda

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    • Το Club δεν ειναι μονο τα ΚΙΑ αλλα οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    • http://www.gkc.gr
  • Ονομα: Νικος Χειλαρης
  • Μοντέλο: KIA SORENTO 2.4 EX ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ
  • Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
  • Απ: Τετρακίνηση Panta
    « Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2017, 06:38:44 μμ »
    Λευτέρη δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα αμιγώς 4χ4 με ένα απλό αυτοκίνητο που έχει μία ......Τετρακίνηση.Νομιζω ότι κάθε σιγκριση είναι άτοπη.Αυτου του είδους τα τετρακίνητα είναι απλά για να σε πάνε λίγο παραπέρα από ένα κανονικό αυτοκίνητο.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

* Permissions

• You can't post new topics.
    • You can't post replies.
    • You can't post attachments.
    • You can't modify your posts.

Twittear