Αποστολέας Θέμα: Σκεψη για αγορα Κλουβας με στοχο κατασκευη αυτοκινουμενου  (Αναγνώστηκε 303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Το Club δεν ειναι μονο τα ΚΙΑ αλλα οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    • http://www.gkc.gr
  • Ονομα: Νικος Χειλαρης
  • Μοντέλο: KIA SORENTO 2.4 EX ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ
  • Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
  • Λοιποννννννννννν θα μπω αμεσα στο θεμα....Ναι οκ εχουμε ρυμουλκουμενο τροχοσπιτο και παμε παντου...μας χωραει ολους και δεν εχουμε θεματακια....ΑΛΛΑ ως γνωστον εμεις δεν βαζουμε κωλο κατω και μετα απο συζητησεις τις πλακας τεθηκε η σκεψη για αγορας κλουβας με στοχο την εσωτερικης της μετατροπη σε αυτοκινουμενο...

Απο την στιγμη που εξωτερικα δεν θα αλλαχτει κατι και δεν θα αλλαξει το σχεδιο της εργαστασιακα δεν θα χρειαστει να δηλωθει καπου.

Η σκεψη για αγορα ειναι κατι σαν το παρακατω

αλλα το λιιγο πιο μακρυ μοντελο...Μπορει να οδηγηθει και με ερασιτεχνικο διπλωμα μιας και ειναι κατω απο τους τονους που θελει..

Απο εκει και περα ναι θελει πολυ δουλεια...μονωσεις...περασμα ξυλιας και λοιπων αξεσουαρ αλλα οκ δεν βιαζομαστε γιατι εχουμε ηδη ενα...Το σημα ειναι καπως....660 αλλα οκ το βολευουμε...η ασφαλεια 35 τον μηνα..φορο και λοιπα λογο παλαιοτητας δεν εχει....αρα απο χαρτουρα θεωρω οτι μας βγαζει....

Τωρα θα μου πεις γιατι ρε φιλε σε τρωει ο κωλος σου και θες να παιδευτεις??

Η σκεψη μου ειναι να εχουμε ενα οχημα να μπορουμε να παμε και στο εξωτερικο αλλα και σε σημεια οπου δεν χωραει ανετα το ρυμουλκουμενο...γιατι 440 το τροχοσπιτο αλλο ενα μετρο το κοτσανι παμε στα 5.40 αλλα 4.20 η Αρχοντισσα 9.60..κοντα 10 μετρα...Το παραπανω φτανει εαν δεν κανω λαθος τα 6...μιλαμε 4 μετρα κατω...

Ψηλο ειναι απο κατω αρα μπορω να πατησω και λιιιιγο χωμα.....πετρελαιο για οικονομια....

Δεν ξερω θα ηθελα τις σκεψεις σας....

Ευχαριστω :08:

Αποσυνδεδεμένος ΦΙΛΙΠΠΟΣ

• Νεο Μελος
    • *
    • Ονομα: ΦΙΛΙΠΠΟΣ
    • Μοντέλο: Sportage 2001
    • Περιοχή: N.Ηρακλειο Αττικης
    Απ: Σκεψη για αγορα Κλουβας με στοχο κατασκευη αυτοκινουμενου
    « Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 08:54:55 μμ »
    Καλησπερα!! δεν ειναι ασχημη ιδεα πρακτικα η μετατροπη που αναφερεις παραπανω,,Ειχα σκεφτει και εγω κατι αναλογο,,
    *Ομως,,, θα πρεπει ο φορεας να ειναι ΙΧ αλλιως θα υπαρξει προβλημα νομικο αν ειναι επαγγελματικκ(αυτο ξαναψαξε το λιγο)
    *Μετα σε αγγελιες ειδα οτι υπαρχουν ετοιμα φτιαχτα μεταχειρισμενα σε καλουτσικη κατασταση και οικονομικοτερα(ετοιμα)..

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
  • Απ: Σκεψη για αγορα Κλουβας με στοχο κατασκευη αυτοκινουμενου
    « Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 09:07:31 μμ »
    Κοιτα η τιμη για ενα μη επαγγελματικο ειναι απο 1000 μεχρι 2000 ευρω...Βαλε και τα αξεσουαρ ολα μεσα αλλο ενα 1000αρικο νομιζω οτι δεν φτανει τις τιμες των αμιγων αυτοκινουμενων..Ειναι και το βασικο οτι το δηλωμενο ως αυτοκινουμενο εχει πολλους φορους...ενω η εσωτερικη μετατροπη δεν κοστιζει στην εφορια γιατι το αυτοκικητο ειναι χαρακτηρισμενο ως κλουβα...κανεις δεν απαγορευει να βαλεις κρεβατια και κουζινα μεσα αρκει το εξωτερικο του να μην αλλαχτει.

Αποσυνδεδεμένος ΦΙΛΙΠΠΟΣ

• Νεο Μελος
    • *
    • Ονομα: ΦΙΛΙΠΠΟΣ
    • Μοντέλο: Sportage 2001
    • Περιοχή: N.Ηρακλειο Αττικης
    « Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 10:01:56 μμ »
    Χμμμ...με τοσα χρηματα που αναφερεις ειναι οντως ειναι δελεαρ να γινει με τον τροπο σου που περιγραφεις,ειδικα αν εχεις και εργαλεια και μερικη τεχνογνωσια-*γλυτωνεις πολλα ευρω*
    -Γνωστος συγγενης οπου εχει αυτοκινουμενο 7μετρο μου λεει συχνα οτι η φορολογια του ειναι οπως σε ενα απλο ΙΧ,τελη και τεκμηριο..
    Αξιζει ομως ολη η φαση,κανεις ονειρεμενες διακοπες,και οικονομικοτερες.μια φορα θα σου στοιχισει αυτος ο τροπος.

Αποσυνδεδεμένος voliotis

• ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ
    • Μελος
    • Ονομα: Παναγιώτης
    • Μοντέλο: Kia Rio 1.4 Diesel Premium Navi-2017
    • Περιοχή: Βόλος
    « Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 10:36:26 μμ »
    Καλησπερα Νικο και Χρονια πολλα!!
    Να και δύο (απο τα πολλα που θα βρεις) έτοιμα
    Βέβαια άλλη φάση να το κάνεις μόνο σου!!!
    https://www.car.gr/13796008-mercedes-benz-vito
    https://www.car.gr/12319412-fiat-ducato

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    « Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 01:54:10 πμ »
    Χμμμ...με τοσα χρηματα που αναφερεις ειναι οντως ειναι δελεαρ να γινει με τον τροπο σου που περιγραφεις,ειδικα αν εχεις και εργαλεια και μερικη τεχνογνωσια-*γλυτωνεις πολλα ευρω*
    -Γνωστος συγγενης οπου εχει αυτοκινουμενο 7μετρο μου λεει συχνα οτι η φορολογια του ειναι οπως σε ενα απλο ΙΧ,τελη και τεκμηριο..
    Αξιζει ομως ολη η φαση,κανεις ονειρεμενες διακοπες,και οικονομικοτερες.μια φορα θα σου στοιχισει αυτος ο τροπος.

Ακριβως..το καλοκαιρι με το ρυμουλκουμενο μια χαρα την βγαλαμε 1 μηνα ολο το ιονιο...απλα θα ηθελα και ενα αυτοκινουμενο για πιο...μακρια (εκτος Ελλαδος) η και εντος

Παναγιωτη ειναι μικρα αυτα σε σχεση με αυτα που εχω βαλει στο ματι...Εχει καροτσα κοντα στα 4 με 4.50 μετρα σε σχεση με τις μικρες κλουβες.

Αποσυνδεδεμένος ΗΛΙΑΣ_Σ

• Καθημερινό Μέλος
    • Ονομα: Ηλίας
    • Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    « Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 03:06:42 πμ »
    ...Βαλε και τα αξεσουαρ ολα μεσα αλλο ενα 1000αρικο νομιζω οτι δεν φτανει τις τιμες των αμιγων αυτοκινουμενων..Ειναι και το βασικο οτι το δηλωμενο ως αυτοκινουμενο εχει πολλους φορους...

Νίκο, νομίζω ότι λές πολύ λίγα. Το ψυγείο μόνο θέλει 400-500ευρώ. Ξυλοκατασκευές, δίκτυο υγραερίου, νεροχύτης, βρύσες, στρώματα, υφάσματα, παράθυρα δεν θα βάλεις; Γρήγορα γρήγορα είπα μόνο τα βασικά χωρίς πολύ σκέψη. Το 1000άρικο δε φτάνει με τίποτα!

Επίσης απ' ότι είχα ρωτήσει παλιά, δεν έχει έξτρα φόρους, όπως είπε κι ο Φίλιππος, ότι αναλογεί στα κυβικά του σαν ένα ΙΧ.

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    « Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 03:31:26 πμ »
    Σε ερωτηση μου για την φορολογια μου ειπαν οτι ενα δηλωμενο αυτοκινουμενο εχει εκτος απο αυτα σαν αυτοκινητο και φορο πολυτελιας.Οσο αφορα τον εσωτερικο εξοπλισμο σπιτι μου εχω πολυ ξυλια αλλα και καλωδια για τα ρευματα.Φωτα θα μπουνε led πλαφονιερες.Κουζινα εχω βρει 190 ευρω με 4 ματια και φουρνο γκαζιου..Ναι το ψυγειο ειναι ενα θεμα αλλα θα το ψαξω...Εγκατασταση γκαζιου οι σωλινες πανε 2 ευρω το μετρο μαζι με ρυθμιστες και λοιπα κανενα 40αρι...Τεποζιτα νερου εχω...γενικα και 1500 να παει δεν πιστευω με τιποτα οτι μπορει να φτασει το κοστος ενος τετοιου μηκους ετοιμου τροχοσπιτου...Οσο αφορα παραθυρα θα βαλω φυσικα απο πουλμαν που το κοστος ειναι πολυ κατω απο οτι αυτα που ειναι για τροχοσπιτα...θελει πολυ εργασια ναι αλλα θα την κανω εγω...οσο μου παρει σε χρονο..

Αποσυνδεδεμένος anikologr

• Συχνο Μελος
    « Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 07:31:41 πμ »
    Αν βάλεις παράθυρα δεν θα πρέπει να το δηλώσεις; Ποιος θα εξακολουθεί να το θεωρεί κλούβα;

Η μετατροπή είναι ασύμφορη.. Καλύτερα ένα έτοιμο..
    Μην κάνεις στους άλλους αυτό που οι άλλοι δεν θέλεις να κάνουν σε σένα....

Μην κρίνεις έναν άνδρα από τις πράξεις της γυναίκας του.............................

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    « Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 08:07:41 πμ »
    Αν βάλεις παράθυρα δεν θα πρέπει να το δηλώσεις; Ποιος θα εξακολουθεί να το θεωρεί κλούβα;

Η μετατροπή είναι ασύμφορη.. Καλύτερα ένα έτοιμο..

Σε σε αυτο δεν εχεις αδικο...να ενα προβλημα..ισως εαν αφηνα μονο πισω και εβαζα απο πανω ηλιοροφες....Για ετοιμο πιστευω δεν παιζει στα μετρα που θελω...Εαν δω οτι πραγματικα δεν παει θα μεινω μονο με το ρυμουλκουμενο.

Αποσυνδεδεμένος Vassilis2,7

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    • Ονομα: Βασίλης Κιρκίvης
    • Μοντέλο: Sportage II & I
    • Περιοχή: Νεα Σμύρvη, Αθήvα
    « Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 10:21:40 πμ »
    Νίκο ωραίο ακούγεται σαν σκέψη και σαν δημιουργία.
    Όμως η όλη μετατροπή θα σου στοιχίσει πολύ περισσότερο από 1.000 ευρώ. Θεωρώ ότι το 2000χιλιαρο θα το δώσεις σίγουρα.
    Συν ότι δεν μπορείς να το πειράξεις περιμετρικά γιατί θα πάει αλλού το πράγμα.
    Και προσοχή ΜΕΓΆΛΗ στη τοποθέτηση γκαζιού και σωληνώσεων. Να είναι όλα μονομενα και μακρυά από μέρη με υψηλές θερμοκρασίες.
    Μήπως να το ξανασκεφτεις?
    Πάντως αν επιμένεις να το κάνεις, καλή τύχη και καλή δύναμη!!

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    « Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 11:19:48 πμ »
    Να σου πω Βασιλη αυτα τα μικρα ειναι που με τρομαζουν...γκαζι ας πουμε που προχειροτητα εκει δεν παιζει....Τα αλλα τα εχω μπορω να τα φτιαξω αλλα το γκαζι ειδικα ειναι καπως..Εκτος εαν τραβηξω μια παροχη απο την μπουκαλα και μεσα βαλω Τ για ψυγειο και κουζινα...Το κοστος οπως και να το δεις και 2000 να παει παλι δεν φτανει ουτε καν σε αυτοκινουμενο μηκους 8 μετρων περιπου...εκει μιλαμε για 2ψηφιο νουμερο..Αλλα υπαρχουν θεματα που  σωστα τα θετετε ανασταλτικα λογο απειριας φυσικα...Εαν τωρα βρω τροπο για αυτα τα θεματα και βρεθει και το σωστο οχημα τοτε θα το κανω....

Οποτε με τα παραπανω θα αναζητησω το μεσαιο βαν μηκους 7-8 μετρα και να εχει ετοιμα παραθυρα γυρω....Πισω εχει ουτως η αλλως...Υπαρχει και εκδοση 4χ4 για αυτο αλλα δεν εχω βρει κατι και δεν ξερω τιμες....Γενικα και στο YouTube εχω δει οτι παρα πολλοι μετατρεπουν αυτο το μοντελο σε αυτοκινουμενο ευκολα αλλα και με μεγαλη επιτυχια....

Υπαρχει και η καγκουρια να παρω σασι και οχι κλουβα πισω και να κουμπωσω το ρυμουλκουμενο (ναι το εχω δει και αυτο να το κανουν) αλλα οκ τραβηγμενο ως αποαραδεκτο..Βεβαια οφειλω να πω οτι αυτο που ειδα ταιριαξαν μεχρι και οι θωλοι στις ροδες του βαν...

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    « Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 11:24:53 πμ »
    <a href="http://www.youtube.com/watch?v=71YBkKDTITU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=71YBkKDTITU</a>

Παραπανω το 4χ4 μοντελο....δεν ξερω τι τετρακινηση εχει και εαν εχει αργα η οχι...αλλα οπως ειπα οκ δεν θα το σπασω κιολας...

Αποσυνδεδεμένος ΗΛΙΑΣ_Σ

• Καθημερινό Μέλος
    • Ονομα: Ηλίας
    • Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    « Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 02:18:01 μμ »
    Σαν ιδέα είναι καλή Νίκο και το όχημα που διαλέγεις είναι καλό, και σαν όχημα και σαν διαστάσεις. Τα λέμε όμως ώστε αν τελικά το αποφασίσεις, να έχεις υπ' όψιν σου περισσότερα πράγματα. Ο κανόνας είναι ότι πάντα όταν τελειώσεις μια τέτοιου βεληνεκούς κατασκευή, σχεδόν πάντα ξεπερνάς (μερικές φορές κατά πολύ) τον προϋπολογισμό. Αν τελικά το αποφασίσεις, δώσε και λίγη βάση στο βάρος της ξυλείας, ανάλογα με το υλικό και το πάχος, οι διαφορές μπορεί να είναι πολύ μεγάλες.
    Επίσης όπως το είπες κι εσύ πριν, ότι είναι αποκλειστικά για τροχόσπιτα είναι πανάκριβο, γι αυτό ανέφερα ψυγείο και παράθυρα.
    Δεν εξετάζεις και μια άλλη περίπτωση; Της αγοράς ενός οικονομικού τροχόσπιτου το οποίο θα γδύσεις για να φτιάξεις το αυτοκινούμενό σου; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
    • Εμπειρο Μέλος
    « Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 05:23:14 μμ »
    Ηλία μου ναι εχεις δικαιο...μονο εαν βρω εστω και ρυμουλκουμενο με το πολυ 500 ευρω αρκει να εχει μεσα κουζινα και ψυγειο λειτουργικο γιατι ετσι συμφερει.Τα πραγματα τα αλλα ειναι ρισκο εαν ταιριαξουν γιατι θελω να παιξω με τα χιλιοστα μεσα...θελω να κανω καταρχην 1 κουκετα διπλη (2 ατομα σε καθε κρεβατι) οποτε τα περισσοτερα θα βγουν και θα φτιαχτουν αποκλειστικα για το βαν.Γιαυτο και το σκευτομαι στο να παρω αλλο...
    Χωρανε οπως τα εχω υπολογισει μεσα 1 σαλονι που θα γινεται 2πλο κρεβατι..απο πανω του αλλο ενα κρεβατι (κουκετα) που θα χωραει αλλα 2 ατομα (παιδια) ενα σαλονι απο την αλλη που θα γινεται  3πλο κρεβατι και στην μεση αναμεσα σε αυτα απο την μια πλευρα θα μπει τουαλετα και ντουλαπα και απο την αλλη παγκος με κουζινα φουρνο και ψυγειο και νυπτηρας.Χωρανε ολα προσοχη θελει και θα μεινει και χωρος για κανενα ντουλαπι ακομα..

Απο την πλευρα του μεγαλου  σαλονιου θα ειναι και η καμπινα του οδηγου με καθισματα που θα γυρνανε...οποτε θα καθοντε 3 απο την μια 3 απο την αλλη και 2 (οδηγος και συνοδηγος)

Βλεπετε 7 ειμαστε...3 ενηλικες και 4 παιδια!!

* Permissions

• You can't post new topics.
    • You can't post replies.
    • You can't post attachments.
    • You can't modify your posts.

Twittear