Αποστολέας Θέμα: ΚΙΑ STONIC  (Αναγνώστηκε 460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kraftf

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Κύρος
  • Μοντέλο: Kia Stonic 1.0 TGDI PREMIUM
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΚΙΑ STONIC
« στις: Αύγουστος 27, 2019, 03:06:17 πμ »
επικολώ link απο post που έκανα στη στήλη καλως όρισμα που συμπεριλαμβανει mini review και καποια άλλα θέματα.
Ελπίζω να δούμε περισσοτερα posts στην κατηγορία του STONIC από τους χρήστες αυτού!

http://gkc.gr/smf/index.php?topic=21692.0

Αποσυνδεδεμένος Stelios....

• Junior Admin
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Stelios
  • Περιοχή: Παιανια Αττικης
Απ: ΚΙΑ STONIC
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2019, 12:09:24 πμ »
Παντα με τα νεα μοντελα η αρχη στο φορουμ ειναι λιγο δυσκολη...καποτε ηταν και με το ceed αλλα τοτε η αγορα ηταν αλλιως και πουλησε πολυ...

Υπαρχουν 2-3 ατομα με stonic αλλα δεν γραφουν γιατι δεν υπαρχει περιεχομενο και δεν υπαρχουν και προβληματα(ευτυχως)...

Νεες ενοτητες για αξεσουαρ,diy,θεματακια,εγγυηση και οτι αλλο απασχολει σιγουρα θα δωσει τροφη για κουβεντα

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dimitris82

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Dimitris
  • Μοντέλο: Stonic
  • Περιοχή: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 06:03:34 μμ »
Καλησπερα, εχω το STONIC 1.4 ex uptown.
Το πηρα τελη Φεβρουαριου και εως και σημερα εχω περιπου 7000+ χλμ. Το θεμα που ειχα (αλλα δεν ηταν προβλημα τελικα) ειναι το λαμπακι του idle stop αναψε πορτοκαλι ενω επρεπε να αναβει πρασινο. Πηγα στην Autopoint Θεσσαλονικης (ανατολικα) το ειδαμε και τελικα ειχε χαμηλη μπαταρια. Την φορτισαμε και ολα ενταξει. Οποτε λογικο επειδη εχει μεγαλη μπαταρια λογω του συστηματος αυτου θελει να διανυσει μεγαλυτερη αποσταση για να φορτισει ξανα σε σχεση με ενα αυτοκινητο που δεν εχει.
Αρα, οποιος το εχει, καντε μεγαλες διαδρομες!

Αποσυνδεδεμένος george76

• Μελος
  • **
  • Ονομα: Γιωργος
  • Μοντέλο: Rio 1.4 crdi Upgrade
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 07:37:15 πμ »
Καλησπερα, εχω το STONIC 1.4 ex uptown.
Το πηρα τελη Φεβρουαριου και εως και σημερα εχω περιπου 7000+ χλμ. Το θεμα που ειχα (αλλα δεν ηταν προβλημα τελικα) ειναι το λαμπακι του idle stop αναψε πορτοκαλι ενω επρεπε να αναβει πρασινο. Πηγα στην Autopoint Θεσσαλονικης (ανατολικα) το ειδαμε και τελικα ειχε χαμηλη μπαταρια. Την φορτισαμε και ολα ενταξει. Οποτε λογικο επειδη εχει μεγαλη μπαταρια λογω του συστηματος αυτου θελει να διανυσει μεγαλυτερη αποσταση για να φορτισει ξανα σε σχεση με ενα αυτοκινητο που δεν εχει.
Χαμηλη μπαταρια σε 6 μηνων αυτοκινητο μαλλον κατι αλλο παιζει..εχω το rio 4,5 χρονια και ποτε δεν μου αναψε πορτοκαλι λαμπακι στο start stop..και κινουμε αρκετα στο κεντρο..επισης αυτο με την φορτιση σου το ειπαν στη βελμαρ;

Αποσυνδεδεμένος sferatos

• Νεο Μελος
  • *
  • Μοντέλο: Stonic 1.0 T-GDI 120PS EX Premium
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 01:00:59 μμ »
Βασικά δεν ξέρω αν παίζει το start-stop του stonic με τον ίδιο τρόπο όπως του rio που έχεις 4,5 χρονών. Από την άλλη, στο stonic το πορτοκαλί λαμπάκι ανάβει όταν είναι ενεργοποιημένο το start-stop κ ο κινητήρας δεν σβήνει επίτηδες για να καλύψει κάποιες ανάγκες σε ρεύμα (ακόμα κ φόρτιση της μπαταρίας αν χρειαζεται). Συμβαίνει που και που. δεν ειναι πρόβλημα.

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 09:55:47 πμ »
Για το χρωμα στο λαμπακι εχει ως εξης : Η ενδειξη "Α" στο καντραν αναβει πρασινο υπο κανονικες συνθηκες ή πορτοκαλι αν υπαρχει καποιο "θεμα". Το λαμπακι στο κουμπι που το θετει ή οχι σε λειτουργεια ειναι πορτοκαλι.
Και εμενα μου φανηκε περιεργο να συμβαινει τοσο νωρις βασει χιλιομετρων και χρονου ιδιοκτησιας αλλα θα δειξει. Την επομενη θα δοκιμασω δυτικα. Αν και δεν αποκλειω και Δραμα(γιατι παω 4-5 το χρονο) ή Κιλκις. Θα δειξει, το ετησιο πλησιαζει..

Αποσυνδεδεμένος sferatos

• Νεο Μελος
  • *
  • Μοντέλο: Stonic 1.0 T-GDI 120PS EX Premium
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 05:13:30 μμ »
Το 'θεμα' που λες μάλλον εννοείς ότι δεν ισχύει τουλάχιστον ενα από αυτά:

Condition of ISG system operation The ISG system will operate under the following condition:
-The driver’s seat belt is fastened
.-The driver’s door and bonnet are closed
.-The brake vacuum pressure is adequate.
-The battery is sufficiently charged.
-The outside temperature is more than -2°C (28.4°F).
-The outside temperature is under 32°C (89.6°F)
.-The engine coolant temperature is not too low.

Όταν κάτι από αυτά δεν ισχύει, βγάζει πορτοκάλι στο καντραν

Αποσυνδεδεμένος Jugulator

• Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Δημήτρης
  • Μοντέλο: Sorento 2.5 TD 170PS
  • Περιοχή: Βέροια
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 07:42:59 πμ »
Οποτε λογικο επειδη εχει μεγαλη μπαταρια λογω του συστηματος αυτου θελει να διανυσει μεγαλυτερη αποσταση για να φορτισει ξανα σε σχεση με ενα αυτοκινητο που δεν εχει.
Η μεγαλύτερη  διαδρομή  όντως  χρειάζεται  για  να  φορτίσει  μια  μεγαλύτερη  μπαταρία  σε  σχέση  με  μια  μικρότερη , αλλά  αυτό  συμβαίνει  όταν αυτή  έχει  αποφορτιστεί . Γιατί  όμως  να  αποφορτιστεί  όταν  το  αυτοκίνητο  κινείται  καθημερινά  ή  έστω  συχνά ;
Κανονικά  το  δυναμό  του  αυτοκινήτου  μπορεί  να  καλύψει  όλες  τις  ανάγκες  αυτού  (όλα  τα  φώτα  αναμμένα , καθαριστήρες  κλπ)  ακόμα  και  όταν  ο  κινητήρας  δουλεύει  στο  ρελαντί .

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2019, 02:27:42 μμ »
Η αληθεια ειναι χιλιομετρα δεν κανω. Στην χειροτερη κανω απο 0 εως 20χλμ την εβδομαδα. Το παρακαλουθω ομως αν οτιδηποτε προκυψει θα δοκιμασω Θεσσαλονικη - Δυτικα. Εσκιαδη - Μπαλοδημο.

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2019, 06:30:00 μμ »
Καλησπερα και παλι. Συγνωμη αλλα χρωσταω μια απαντηση στον george76 απο 10 Σεπτεμβριου. Ναι, στην βελμαρ(ανατολικα) μου το ειπαν αυτο, οτι πρεπει να κανω αποσταση μεγαλη. Βεβαια ηταν κατι αοριστο ετσι οπως το ειπαν. Για παραδειγμα εγω για να παω και να ερθω π.χ. στο Cosmos κανω περιπου 15χλμ. Δηλαδη για να φορτισει τι θελει να παω μεχρι τα συνορα?  Τελος παντων μην το γρουσουζεψουμε ανο ειναι κατι θα φανει στο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος george76

• Μελος
  • **
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2019, 04:55:03 μμ »
Δημητρη για την μπαταρια που επεσε μεσα σε 6 μηνες δεν σου ειπαν κατι; λογως που υπαρχει περιπτωσει να γινει αυτο ειναι να αφησεις για πολλες ωρες τα φωτα ανοιχτα..εγω στο περσινο service στα 4 χρονια μου ειπαν οτι εχει πεσει λιγο και ισως να χρειαστει φορτιση αλλα μου ειπαν οτι θα επρεπε να αφησω το αυτοκινητο εκει για 3 ημερες..τοσο χρειαζεται η μπαταρια start stop να φορτιση..φυσικα δεν το αφησα. Απο τοτε μεχρι σημερα και ειδικα τις τελευταιες ημερες παρατηρησα το βραδυ τα φωτα πεφτει περισσοτερο η ταση οταν παιρνει με το start stop χωρις καποια αλλη δυσλητουργια η να αναψει πορτοκολι η σχετικη ενδειξη.

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 09:03:06 πμ »
Οχι δεν ανεφεραν κατι. Το μονο που ρωτησαν ειναι αν το κουναω καθολου κτλ Επειδη δεν τους κοβω να το εχουν ιδιαιτερα το τεχνικο κομματι θα κλεισω ραντεβου δυτικα και τοτε θα δουμε.

Αποσυνδεδεμένος george76

• Μελος
  • **
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 05:42:22 μμ »
Και αυτοι δυτικα τωρα μαθαινουν...αστα να πανε..

Αποσυνδεδεμένος ababapanos

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Panos
  • Μοντέλο: stonic
  • Περιοχή: corfu
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2020, 09:09:47 μμ »
Στην εργοστασιακή εγγυηση καλύπτει και την αλλαγή πεσμένης μπαταρίας? Η θεωρείται αναλώσιμο?

Αποσυνδεδεμένος george76

• Μελος
  • **
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2020, 09:12:34 μμ »
Στην εργοστασιακή εγγυηση καλύπτει και την αλλαγή πεσμένης μπαταρίας? Η θεωρείται αναλώσιμο?
Η μπαταρια εχει εγγυηση 2 χρονια..εαν εισαι μεσα, σου την αλλαζουν κανονικα στην εγγυηση.

* Permissions

• You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.

Twittear