Αποστολέας Θέμα: Καλησπέρα  (Αναγνώστηκε 82 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_sportage

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Δημήτρης
  • Μοντέλο: Sportage II 2.0
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα
« στις: Νοέμβριος 05, 2019, 10:45:20 μμ »
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας.

Δημήτρης απο Θεσσαλονίκη και από το 2006 είμαι ιδιοκτήτης ενός Sportage ii 2.0 που στα χέρια της συζύγου εκτελεί χρέη οικογενειακού αυτοκινήτου.

Έχει 190.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και συνεχίζουμε να το απολαμβάνουμε.

Εγώ απο την άλλη επειδή δεν ηθελα να το παίρνω για πιο σοβαρο offroad (όχι κατι extreme παντως) είχα πάρει ένα Korando 2.3 για να ταλαιπωρώ στα βουνά. Βέβαια οι συνθήκες μου υπαγόρεψαν να το δώσω πριν 2 χρόνια.

Επειδή όμως απο την μια έχω χομπυ την φωτογραφία τοπίου και απο την άλλη παντα μου αρεσαν τα τζιπακια (ανεξαρτητως οτι είμαι μάλλον θιασώτης της γρήγορης οδήγησης) σκέφτομαι να αγοράσω ή ενα pinin ή ενα sportage I 3d.

Η χρήση που θα κάνω είναι περίπου 25.000 χλμ σε ταξιδια και πηγαινε-ελα ωστε να ξεκουράσει το megane RS που έχω (και έχει και ακριβά αναλώσημα) και συνήθως βατό λασποχωματόδρομο, μερικές παραλίες και ίσως 2-3 εξορμήσεις σε κανενα off road εδω γύρω.

Στα του ΚΙΑ λοιπόν που ενδιαφέρει εδώ, βρήκα ένα με ελάχιστα χιλιόμετρα (90.000) που είναι εδώ και 9 χρόνια αφημένο αλλά όχι παρατημένο σε μια μάντρα, 2002 μοντέλο με hardtop.

Το είδα και με το πρωτο τσικ η μιζα πήρε μπρος και ο κινητηρας ακούγεται να γουργουρίζει σαν καινούργιος. Το ιδιο καλο είναι και σε εσωτερικό και αμάξωμα.

Θα ρωτούσα αν αξίζει μια και στην ουσια το μοντέλο είναι 1996 σχέδιο και κατα πόσο θα με καλύψει στα θέλω μου , κυρίως στο κομμάτι ταξίδι κλπ καθώς και αν θα πρέπει να εστιάσω σε κάτι συγκεκριμένο πανω στο μεταχειρισμένο που κοιτάω

Επίσης απο κατανάλωση που κυμαίνεται, καθώς και αρχικά πόσο μεγαλύτερα λάστιχα μπορεί να φορέσει οπως είναι μαμά ωστε να πάρει λιγο ύψος μέχρι να ασχοληθώ με την ανάρτηση? ΠΧ μπορει να παει σε 225/70/16?

Και τέλος υπάρχουν μέλη με off road στη Θεσσαλονίκη που κάνουν βόλτες αραιά και πού, ωστε μελλοντικά να βρεθούμε?

Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία και για τις τυχόν απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος koutsourman

• Καθημερινό Μέλος
  • Ονομα: Γιάννης
  • Μοντέλο: Suzuki Vitara 1,6 5d (2005)
  • Περιοχή: Αχαρνές (Old-mountain)
Απ: Καλησπέρα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 12:24:29 μμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα Δημήτρη από την όμορφη Θεσσαλονίκη.

Υπάρχουν αρκέτα και δραστήρια μέλη στην πόλη, αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν ατονίσει λίγο οι εκδρομές και οι εκδηλώσεις. (ένεκα κρίσης).

Για τα τεχνικά που ρωτάς και ιδιαίτερα τα ελαστικά, υπάρχουν πάρα πολλά θέματα στην ενότητα του Sportage I. Να έχεις χρόνο και όρεξη να διαβάζεις!  :D
Γιάννης Κουτσούρης
Suzuki Vitara 1.6 ('05)
Πρωην Kia Sportage EX 2,0lt ('08)
http://www.vitaraclub.gr

Αποσυνδεδεμένος KIA_CLUB

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Το Club δεν ειναι μονο τα ΚΙΑ αλλα οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    • http://www.gkc.gr
  • Ονομα: Νικος Χειλαρης
  • Μοντέλο: KIA SORENTO 2.4 EX ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ
  • Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
  • Απ: Καλησπέρα
    « Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 10:54:18 πμ »
    Καλως ηρθες στην παρεα μας. :08:

Αποσυνδεδεμένος FaniSporty

• Junior Admin
    • Εμπειρο Μέλος
    • Sportage 1 ή αλλιώς Ράμπο
      • Youtube's channel
    • Ονομα: Φάνης
    • Μοντέλο: Sportage High
    • Περιοχή: Βύρωνας
    Απ: Καλησπέρα
    « Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 09:19:36 μμ »
    Καλώς ήρθες στην παρέα Δημήτρη!

Έχουμε το Sportage στην οικογένεια από καινούριο.

Σκυλί με όλη τη σημασία. Απροβλημάτιστα χιλιόμετρα αυτά τα χρόνια.
    Ιδανικό για εκτός δρόμου καθώς και για ταξίδια, αν και για το 2ο θα πρότεινα να κοιτάξεις προς το 5θυρο.

Από κατανάλωση, τσιμπάει. Laughter

Από έλεγχο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις πλήμνες όσον αφορά την τετρακίνηση.

Από λάστιχα, θα έλεγα να μείνεις στην 15άρα ζάντα (μαμά) κι από διάσταση προς 215/80...δίνει κάποια ποντάκια στο ύψος.

* Permissions

• You can't post new topics.
    • You can't post replies.
    • You can't post attachments.
    • You can't modify your posts.

Twittear