Αποστολέας Θέμα: Χιόνια , χιόνια ........... και ελαστικά  (Αναγνώστηκε 155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jugulator

• Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Δημήτρης
  • Μοντέλο: Sorento 2.5 TD 170PS
  • Περιοχή: Βέροια
Χιόνια , χιόνια ........... και ελαστικά
« στις: Ιανουάριος 07, 2020, 08:02:12 πμ »
Βρήκα  αυτό
https://www.newsauto.gr/news/na-ginoun-ipochreotika-ta-chimerina-elastika-ke-stin-ellada/
....αν αληθεύουν  τα  στοιχεία  που  παρατίθενται , έχει  ενδιαφέρον  να  δούμε  το  καθεστώς  ευρωπαϊκών  χωρών , όσον  αφορά  την  χρήση  ελαστικών  σε    χιόνια  και  παγάκια.
Άντε .......και  στα  δικά  μας !   cool

Αποσυνδεδεμένος ΗΛΙΑΣ_Σ

• Καθημερινό Μέλος
  • Ονομα: Ηλίας
  • Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Απ: Χιόνια , χιόνια ........... και ελαστικά
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 11:11:51 πμ »
Άνοιξες μεγάλο θέμα Δημήτρη. Προχθές "τσακωνόμασταν" με φίλο ο οποίος τα είχε με το κράτος που δεν καθαρίζει τις εθνικές οδούς εγκαίρως και σωστά. Εγώ υποστήριζα ότι από τη στιγμή που είμαστε όλοι ανεύθυνοι, δε φταίει μόνο το κράτος. Είναι δυνατόν να ξέρουμε που και πότε θα ρίξει χιόνι και τελικά να κολλάμε σε 5 πόντους; Όλοι λένε "γιατί στο εξωτερικό...κλπ κλπ". Να λοιπόν γιατί. Το λέει το άρθρο. Είτε είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά, είτε ευθύνη του καθενός με αυστηρά πρόστιμα. Το αλάτι έχει καταργηθεί σε πολλές χώρες κι εδώ το θέλουμε προκαταβολικά, πριν χιονίσει! Μου έχει τύχει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια να ρίχνουν αλάτι στους δρόμους και να μη χιονίζει ποτέ! Αυτό πολλοί το θεωρούν σωστότερο.
Ναι, φυσικά και να γίνουν υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά. Και γιατί όχι; Πείτε μου έστω κι έναν λόγο για να μη γίνει.
Ως προς τα χειμερινά τώρα, για τα οποία μιλάει το άρθρο. Ναι, σωστά τα λέει ο ειδικός επί των ελαστικών, αλλά μιλάει για το ιδανικό. Υπάρχουν και ελαστικά all season, τα οποία είναι πολύ καλά στο χιόνι, έχουν και ένδειξη χιονιού (άρα περνάνε σαν χιονολάστιχα), όπως είναι πολύ καλά και το καλοκαίρι. Μπορεί να μην είναι άριστα πουθενά, είναι όμως πολύ καλά. Για νορμάλ οδήγηση δε χρειάζεται το άριστο.

Κάτι τέτοιο αλλά λίγο πιο περίεργο είναι το λάστιχο που φοράω εγώ.!
Είναι τα Yokohama Geolandar GO12, τα οποία χαρακτηρίζονται σαν καλοκαιρινό ελαστικό, πλέον όμως έχουν και ένδειξη χιονιού! Άρα, σίγουρα δεν το λες χιονολάστιχο, λειτουργεί όμως πολύ καλά στο χιόνι και σε περίπτωση που γίνουν υποχρεωτικά τα χειμερινά, με καλύπτουν και σε αυτό!

Το ξαναλέω, δεν είναι χιονολάστιχα, αλλά δε θα κολλήσεις ποτέ σε 5 πόντους χιόνι. Και δε μιλάω φυσικά για τζιπ, αλλά για κάτι αντίστοιχο σε επιβατικό ι.χ.

Ανέφερα τα all season σαν μια μέση λύση, φυσικά είμαι πολύ πιο θετικός στα καθαρά χειμερινά!

Αποσυνδεδεμένος Jugulator

• Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Δημήτρης
  • Μοντέλο: Sorento 2.5 TD 170PS
  • Περιοχή: Βέροια
Απ: Χιόνια , χιόνια ........... και ελαστικά
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 11:50:23 πμ »
Είναι δυνατόν να ξέρουμε που και πότε θα ρίξει χιόνι και τελικά να κολλάμε σε 5 πόντους;
Τα  είπες  όλα .
Μου  κάνει  εντύπωση  που   σε  ορισμένες  χώρες  υπάρχουν  πρόστιμα  αν  ο  οδηγός  χάσει  τον  έλεγχο  σε  ολισθηρό  οδόστρωμα. Ένας  λόγος  παραπάνω  για  να  σκεφτεί   καλά   ο  οδηγός  το  τι  είδους  διαδρομή  θα  κάνει  και  αν  είναι  απαραίτητο  να  την  κάνει . Εδώ  βέβαια  σε  παρόμοια  περίπτωση,  πολύ  πιθανό  να  μιλούσαμε  για  ".....αστυνονομοκρατία"  κ.λ.π.

* Permissions

• You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.

Twittear