Αποστολέας Θέμα: Pro Ceed Car Cinema!  (Αναγνώστηκε 34576 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanniskar

• Συχνο Μελος
    • hackermagnet.com
  • Ονομα: Γιάννης
  • Μοντέλο: Pro Cee’d 1.4 SC1 '08
Απ: Pro Ceed Car Cinema!
« Απάντηση #900 στις: Απρίλιος 11, 2018, 09:42:12 πμ »
Με αυτό το κουμπάκι ανοίγω το android για να μην ανοίγει αυτόματα όταν γυρνάω το κλειδί. Στην πράξη πατώντας το κουμπί δίνω ρεύμα σε ένα ρελέ που μπαίνει σε λειτουργία αυτοσυγκράτησης και δίνει την εντολή στο android να ανοίξει. Βασικά είχα ήδη μία τρύπα εκεί για το καλώδιο του gps που είχα παλιότερα και βρήκα αυτό τον τρόπο να την εκμεταλλευτώ.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosGatz

• Junior Admin
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Γιώργος
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #901 στις: Απρίλιος 11, 2018, 10:12:59 πμ »
Με αυτό το κουμπάκι ανοίγω το android για να μην ανοίγει αυτόματα όταν γυρνάω το κλειδί. Στην πράξη πατώντας το κουμπί δίνω ρεύμα σε ένα ρελέ που μπαίνει σε λειτουργία αυτοσυγκράτησης και δίνει την εντολή στο android να ανοίξει. Βασικά είχα ήδη μία τρύπα εκεί για το καλώδιο του gps που είχα παλιότερα και βρήκα αυτό τον τρόπο να την εκμεταλλευτώ.
Ωραιο και χρήσιμο για να μην σου τραβαει και ρευμα παραπάνω κατά την εκκίνηση.
Μου αρέσει που είναι φωτιζομενο.
Θέλω κάτι αντίστοιχο στον διακόπτη που έχω για τα φώτα ημέρας. Πολλές φορές τυχαίνει να τα κλείνω και κάποια στιγμή μπερδευομαι αν είναι ανοιχτά ή κλειστά. Οπότε πρέπει να βγω να ελέγξω ή να καθρευτιζομαι σε κανένα καθαρό προπορευομενο όχημα.
Με ένα τέτοιο κουμπάκι αν μπορέσω ίσως και με κάποιο ρελεδακι όταν είναι τα led off να φωτίζεται θα με βολέψει. Ίσως κάποια στιγμή να σου στείλω πμ για να μου πεις πως να το κάνω. Για σένα θα είναι παιχνιδάκι...

Εχω ξεφύγει από το θέμα όμως....

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν ένα άτομο πάσχει από μια πλάνη τότε αυτό ονομάζεται τρέλα, όταν πολλά άτομα πάσχουν από την ίδια πλάνη τότε αυτό ονομάζεται ... θρησκεία!!!

• Συχνο Μελος
    • hackermagnet.com
« Απάντηση #902 στις: Απρίλιος 11, 2018, 02:15:26 μμ »
Ο διακόπτης που έχω για το android είναι τύπου momentary. Δηλαδή τον πατάς και κλείνει το κύκλωμα μόνο όσο είναι πατημένος. Όταν τον αφήνεις επιστρέφει σε ανοιχτή θέση.
Για τα DRL θέλεις τύπου latching(κλειδώνει όταν τον πατάς προς τα μέσα). Ψάξε σε aliexpress/ebay (περίπου €2). Έχει πωλητές που πουλάνε και socket για να μπορείς να αφαιρείς τα καλώδια από πίσω με ένα βύσμα.
Έχω βάλει κι άλλους παρόμοιους (lathing) για να απενεργοποιώ το κύκλωμα που έφτιαξα με τη μικρή μπαταρία, τα φώτα ημέρας, την εμπρός κάμερα καταγραφής και ένα bluetooth elm327.

Ο διακόπτης έχει 3 ποδαράκια και το λαμπάκι είναι ανεξάρτητο με άλλα δύο ποδαράκια, οπότε το συνδέεις έτσι ώστε να ανάβει αν ο διακόπτης είναι on ή off. Ό,τι θες για βοήθεια πες μου. Ένα πολύμετρο χρειάζεται μόνο για να δεις τι είναι το κάθε ποδαράκι.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosGatz

• Junior Admin
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Γιώργος
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #903 στις: Απρίλιος 11, 2018, 11:59:04 μμ »
Ωραίος Γιάννη. Πολυμετρο εχω ναι. Θα σε ρωτησω όταν πάρω κουμπάκι αν προκύψει καμία απορία.
Ευχαριστώ.

Για το Bluetooth έχεις κάνει κάποια παρουσίαση κάπου γιατί θα με ενδιέφερε.
.:edit:. Τώρα κατάλαβα το εννοούσες με το Bluetooth. Κατάλαβα κάποιο Bluetooth για να συνδεεις το τηλέφωνο και όχι διαγνωστικό.
Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όταν ένα άτομο πάσχει από μια πλάνη τότε αυτό ονομάζεται τρέλα, όταν πολλά άτομα πάσχουν από την ίδια πλάνη τότε αυτό ονομάζεται ... θρησκεία!!!

• Συχνο Μελος
    • hackermagnet.com
« Απάντηση #904 στις: Απρίλιος 12, 2018, 12:01:14 μμ »
Ναι, bluetooth για το τηλέφωνο και το head unit. Απλά το έχω συνδέσει μόνιμα, και για να μη δουλεύει διαρκώς, έχω βάλει μία προέκταση στη θύρα obd που έχω κόψει το pin 16. (Το pin 16 είναι αυτό που του δίνει 12v μόνιμα από τη μπαταρία.) Στο pin αυτό δίνω ρεύμα μέσω διακόπτη από μία ασφάλεια που κόβεται όταν σβήνω το αμάξι. Έται όταν θέλω να το ανοίξω πατάω το διακόπτη και ανοίγω το torque.

Έχω και διαγνωστικό (δουλεύει με usb και bluetooth). Είναι κινέζικος κλώνος autocom. Υπάρχουν και κλώνοι gds που είναι ειδικά για KIA και hyundai αλλά κοστίζουν αρκετά. Το δικό μου το πήρα €30. Δουλεύει με όλα τα γνωστά προγράμματα (wow, delphi). Το μόνο που δεν μπορεί να διαβάσει στο ceed είναι το abs. Σε άλλα αυτοκίνητα το διαβάζει. Ίσως αλλάζει κάτι στο πρωτόκολλο επικοινωνίας. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου προτείνω ποιο θα πάρεις γιατί υπάρχουν πολλές εκδόσεις αλλά μία είναι η πιο αξιόπιστη.

* Permissions

• You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.

Twittear