Αποστολέας Θέμα: Aξιοπιστια του KIA SPORTAGE (SUV) (Μονο για κατοχους).  (Αναγνώστηκε 52820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nivosgr

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Νίκος
  • Μοντέλο: Kia Sportage II
  • Περιοχή: Πεντέλη
Απ: Aξιοπιστια του KIA SPORTAGE (SUV) (Μονο για κατοχους).
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 10, 2019, 09:57:21 πμ »
Γεια σας παιδιά
Έχω ένα πρόβλημα με τον κλιματισμό σε sportage του 2007.
Ενώ βγάζει κανονικα κρύο αέρα από την πλευρά του οδηγού (και το αριστερό και το μεσαίο), δεν βγάζει από την πλευρά του συνοδηγού.
Το μοτέρ και εκεί δουλεύει κανονικά όμως φερνει απλά αέρα, όχι κρύο.
Πάει πουθενά το μυαλό σας;
Το έχει πάθει κανένας;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nivosgr

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 11, 2019, 06:21:01 μμ »
Κατά τα λοιπά το αγόρασα με 42.000 το Δεκέμβρη, τώρα έχει 52.000 χιλιόμετρα και όλα άριστα. Φοβόμουν αν θα μου βγάλει κάτι λόγω ακινησίας που το είχε ο προηγούμενος , αλλά τελικά κανένα πρόβλημα..
Τον κλασικό θόρυβο ανάμεσα σε 1η και 2α μου τον έκανε και μένα.
Τώρα που το συνήθισα ή ανεβαζω στροφές πριν την αλλαγή ή δεν γκαζωνω απότομα και δεν το κανει

Αποσυνδεδεμένος ΗΛΙΑΣ_Σ

• Καθημερινό Μέλος
  • Ονομα: Ηλίας
  • Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 11, 2019, 06:46:59 μμ »
Νίκο, είναι τόσο λίγα τα χιλιόμετρα που είχε, που σου εύχομαι να σου βγάλει πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα. Γενικά είναι ένα αυτοκίνητο που δε βγάζει. Για το συγκεκριμένο πρόβλημα με τον αέρα που έχεις, δε γνωρίζω καθόλου το σύστημα κλιματισμού, δεν με έχει απασχολήσει ποτέ ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nivosgr

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 11, 2019, 06:54:14 μμ »
Νίκο, είναι τόσο λίγα τα χιλιόμετρα που είχε, που σου εύχομαι να σου βγάλει πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα. Γενικά είναι ένα αυτοκίνητο που δε βγάζει. Για το συγκεκριμένο πρόβλημα με τον αέρα που έχεις, δε γνωρίζω καθόλου το σύστημα κλιματισμού, δεν με έχει απασχολήσει ποτέ ως τώρα.
Ευχαριστώ πολύ Ηλία. Να σου πω και εγώ στην αρχή δεν πίστευα ότι μπορεί να έχει τόσο λίγα. Ο μηχανικός μου επεμενε να το πάρω ακόμη και αν ήταν γυρισμένο, γιατί το έβλεπε ότι ήταν καλό. Τελικά διαπίστωσα ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το κυκλοφόρησε 3 χρόνια και μετά κατέθεσε τις πινακίδες για αλλά.οκτω χρόνια, μέχρι που το πήρε το έμπορος και τις ξαναεβαλε.
Έτσι βγαίνουν τα χιλιόμετρα....
Ειμαι πολύ ευχαριστημένος.
Όχι μόνο για το αμάξι αλλά για τη φάση που σε βάζει και διασκεδάζεις τη ζωη

Αποσυνδεδεμένος Τάκης

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: ΤΑΚΗΣ
  • Μοντέλο: KIA SPORTAGE LX 1.6 UPTOWN WHITE
  • Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 12, 2019, 04:40:52 μμ »
Κάτοχος ΚΙΑ SPORTAGE SL αγορά 01/2012
Έχω 120.000 χλμ και κάτι ψιλά.
Δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ κανένα πρόβλημα. Οι μόνες επισκέψεις στα συνεργεία αφορούν τα προγραμματισμένα service (λαδακια φιλτρακια τακάκια) και μια ανάκληση που είχε βγει για τη βαλβίδα stop  των φρένων αν θυμάμαι καλά.

Ούτε τριγμούς στην καμπίνα έχω, ούτε περίεργους ήχος από τον κινητήρα, ούτε κομπιάσματα, ούτε διαρροές, ούτε τίποτα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος nikos78aol

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: sportage diesel
  • Μοντέλο: 2019
  • Περιοχή: Athina
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 25, 2019, 08:42:32 μμ »
Παιδιά κάτοχος εδώ και λίγες εβδομάδες του μοντέλου 2019 ... Εντυπωσιάζει παντού και δεν καίει τίποτα (έχω το πετρέλαιο 115 άλογα 1.6) - λιγότερο απο προηγούμενο polo του 2014 που είχα για 5 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Makis Moris

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Μάκης
  • Μοντέλο: KIA Sportage 2005 2.0
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 01:56:49 πμ »
Χαιρετώ την παρεα εγώ το πήρα καινούργιο τον 2/2005 με τα 2000 κυβικά και τα 145 άλογα είμαι ευχαριστημένος με αυτό το αμάξι διότι μην το ματιαξω service μόνο τα καθιερωμένα κάνουμε για τα λάδια και τα φίλτρα το αμάξι είναι με 160.000χλμ. Από το 2016 είναι με υγραέριο lovato από τα 122.000χλμ. Το αμάξι δεν ακούγεται είναι εντελώς αθόρυβο. Στα 150.000χλμ αλλαχτηκε για πρώτη φορά δισκος-πλατω.Να πω επίσης ότι το αμάξι για 4 χρόνια ήταν χωρίς πινακίδες κάτω από πιλοτη.Δυστυχως εδώ και κάποιο καιρό ακούγεται κάτι όταν στρίβουμε σαν σπίθες και δεν μπορούμε να καταλάβουμε από που ακριβώς ακούγεται..Αυτά για τώρα Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό το αμάξι

Αποσυνδεδεμένος apistos_thwmas

• Μελος
  • **
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 04:52:01 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και ένα εξάμηνο, περίπου, μετά από 13 χρόνια και κάτι, και 230.000 περίπου χιλιόμετρα αποχωρίστηκα τον λαδί κορεάτη. Το αμάξι ήταν "παλικάρι", δεν έβγαλε ζημιές και έζησα μαζί του τις πιο ωραίες στιγμές. Εύχομαι και το νέο απόκτημα (dacia duster ΙΙ 4x4 1.5 diesel) να μου κάνει την ίδια καλή παρέα, στα επόμενα αρκετά χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος lefterismega

• ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Λευτέρης
  • Μοντέλο: Sorento CRDi "Pitbull" + Picanto 1.1 CRDi "Γατάκι"
  • Περιοχή: kavos-loutrakion
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 08, 2020, 07:26:49 πμ »
Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και ένα εξάμηνο, περίπου, μετά από 13 χρόνια και κάτι, και 230.000 περίπου χιλιόμετρα αποχωρίστηκα τον λαδί κορεάτη. Το αμάξι ήταν "παλικάρι", δεν έβγαλε ζημιές και έζησα μαζί του τις πιο ωραίες στιγμές. Εύχομαι και το νέο απόκτημα (dacia duster ΙΙ 4x4 1.5 diesel) να μου κάνει την ίδια καλή παρέα, στα επόμενα αρκετά χρόνια.

αυτά είναι ... να μένει κάποιος ευχαριστημένος απο ένα αυτ/το που το είχε για 13 χρόνια και να το επαινεί μετά την αποχώρησή του ... Μπράβο σε σένα άλλα και στο Σπορτατζ  !
Καλορίζικο το νέο σου duster που είναι και 4x4, είναι και diesel !!! Έχει γεμίσει η Ευρώπη απο αυτά ... κάτι θα ξέρουν αυτοί προφανώς  great
"Κόποις κτώνται τ'αγαθά" ... Ρενές mega ......

Αποσυνδεδεμένος apistos_thwmas

• Μελος
  • **
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 08, 2020, 08:44:39 πμ »

αυτά είναι ... να μένει κάποιος ευχαριστημένος απο ένα αυτ/το που το είχε για 13 χρόνια και να το επαινεί μετά την αποχώρησή του ... Μπράβο σε σένα άλλα και στο Σπορτατζ  !
Καλορίζικο το νέο σου duster που είναι και 4x4, είναι και diesel !!! Έχει γεμίσει η Ευρώπη απο αυτά ... κάτι θα ξέρουν αυτοί προφανώς  great
Ευχαριστώ πολύ! Μόνο θετικά θα μπορούσα να πω. Ούτε συμπλέκτη δεν είχα αλλάξει 🙂 Και ο νέος ιδιοκτήτης είναι πολύ ευχαριστημένος. Το χα και σε καλή κατάσταση, ήταν και λάδι με μπεζ εσωτερικό. Να μαστε καλά να γράφουμε χλμ. Το duster είναι σχεδόν μονόδρομος αν κοιτάξει κάποιος για καινούργιο suv με δυνατότητες εκτός.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS DE

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Georg
  • Μοντέλο: Sportage 2.7 2007
  • Περιοχή: Berikon
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 12, 2020, 03:22:40 μμ »
φτασαμε 280000 χιλιομετρα....υγραεριο σχεδον απο τις 90000 χιλιομετρα.....
καταλυτης και καζανακι εξατμισης μαμισιος....σπανια απο τις 250.000 χιλιομετρα και μετα το δουλευω βενζινα
Γιατί Μάκη το δουλεύεις βενζίνη πλέον?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βασιλη κανω πολλα χιλιομετρα....και οικονομικα δε συμφερει πλεον ουτε χιλιομετρο να κανεις με βενζινα....απιστευτο μοτερ ....απλα δικαιονομαι τοτε με τη μεγαλη συζητηση για τα συστηματα υγραεριου....πηγα στους καλυτερους....και κοντευω 200000 με υγραεριο απροβληματιστα και με κοστος μονο ενα φιλτρο καθε 30-40000 χιλιομετρα κοστους 25 ευρω....2 καπελετα αξια 11 ευρω και ενα καθαρισμα 4 μπεκ βενζινης και 4 μπεκ υγραεριου μια φορα με κοστος 65 ευρω.....
Γεια χαρα στον Μακη και στο φορουμ γενικα
Νεος στο φορουμ,παλιος στο υγραεριο και εμ εμπειρια στο ΚΙΑ σχετιθκα(3ετιας)
με το sportage 2.0 βενζ
ειχα καλη εμπειρια (προ 8ετιας με μοντ 2007 χειροκινητο)
 το πουλησα οταν εφυγα εκτος ελλαδος
μολις αγορασα παλι ενα 2.7  με 170000 χλμ 2007 μοντ με φουλ ιστορικο σερβις στην Γερμανια
εχω φιλο μου στην Ελλαδα που εχει ενα 2.7  με 400000χλμ με μηδεν προβλξηματα κι αυτο επαιξε ρολο στην αποφαση για το 2.7 εναντι του 2.0
Ερωτησεις
ΜΑΚΗ καταλαβα γιατι ειδα παλια ποστ σου οτι εχεις παει στην Ζαβολι
η εγκατασταση κ συντηρηση την εκανες στο μοσχατο???Τσαπαλος?
τι καταναλωση εχεις σε ανοιχτο δρομο με 110-120χλμ???
προς τους υπολοιπους φιλους
εχει φορεσει καποιος υγρο συστημα στο συγκεκριμρνο κινητηρα?
θελω να το κανω τγραεριο
Tην ζαβολι την ειχα παλια σε ενα φοκους 1600 ευχαριστημενος εχω μεινει
αλλα διαβαζω στα γερμανικα φορουμ οτι κατα βαση τα 2.7 τα κανουν με Prins
εχει καποιος βαλει τετοιο συστημα???
TI  συστηματα εχετε χρησιμοποιησει στο 2,7 κι ειστε ευχαριστημενοι ???
ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Vassilis2,7

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Βασίλης Κιρκίvης
  • Μοντέλο: Sportage II & I
  • Περιοχή: Νεα Σμύρvη, Αθήvα
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 13, 2020, 10:48:42 μμ »
Γιώργο Καλώς ήρθες,

Σχετικά με το 2,7 που αγόρασες - αν και δεν ξέρω το εισαγωγής που πηρες - εγώ θα μιλήσω για το Ελληνικής αντιπροσωπείας που έχω εγώ.

Το αυτοκίνητο είναι απίστευτα καλό και ειδικά το μοτέρ του.

Το δικό μου είναι 11ος/2006 με 150.000χλμ και με γκάζι από το 2014.

Παρότι του έχω πιει το αίμα σε offroad από το 2007 - τα παιδιά εδώ γνωρίζουν - το αυτοκίνητο δεν έχει ζητήσει τίποτα. Πραγματικά τίποτα. Το service του 1 φορά το χρόνο και τέλος.

Όσον αφορά το υγραέριο, εγώ έχω βάλει ένα σύστημα 5ης γενιάς που το βάζανε στα Cayenne τότε. Δεν με έχει προβληματίσει καθόλου και δεν έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Βέβαια όταν βγαίνω εκτός δρόμου το σβήνω αλλά και όταν ρυμουλκω, για να μην το ζοριζω μιας και το υγραέριο αφαιρεί δύναμη από το κινητήρα.

Εγώ που το πλακωνω στην εθνική, 140 - 150 ταχύτητα, βγάζω 400χλμ αυτονομία με δεξαμενή υγραερίου 72lt, δηλαδή 65lt για ασφάλεια. Τα ίδια χλμ περίπου βγάζω και μες την Αθήνα.

Το μόνο μειονέκτημα αυτού του αυτοκινήτου, δηλαδή του μοτέρ, είναι το 4αρι αυτόματο κιβώτιο. Το οποίο με λίγο παραπάνω πάτημα στο γκάζι στην εθνική, θα βάλει αμέσως 3η και θα κάψει περισσότερο. Θα ήθελα να είχε 5αρι αυτόματο σαν του Sorento, που θα ήταν πιο οικονομικό στην εθνική.

Δεν παραπονιέμαι όμως γιατί θεωρώ ότι έκανα πολύ καλή επιλογή.

Σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς όσο περισσότερο γίνεται!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

* Permissions

• You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.

Twittear