Αποστολέας Θέμα: Aξιοπιστια του KIA SPORTAGE (SUV) (Μονο για κατοχους).  (Αναγνώστηκε 46122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasfv2001

• Νεο Μελος
  • *
Απ: Aξιοπιστια του KIA SPORTAGE (SUV) (Μονο για κατοχους).
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 30, 2017, 06:37:46 μμ »
Καλησπερα στην παρέα, 2/2008, 150.0000 χλμ. Με αέριο από το 2012, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα προς το παρόν!!!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΗΣ

• Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 04, 2017, 12:59:19 πμ »
φτασαμε 280000 χιλιομετρα....υγραεριο σχεδον απο τις 90000 χιλιομετρα.....
καταλυτης και καζανακι εξατμισης μαμισιος....σπανια απο τις 250.000 χιλιομετρα και μετα το δουλευω βενζινα
η ζωη ειναι μικρη...πρεπει να χαιρομαστε καθε στιγμη....

κανε μου αιτημα φιλιας ....εδω

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010420548371

Αποσυνδεδεμένος Vassilis2,7

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
  • Ονομα: Βασίλης Κιρκίvης
  • Μοντέλο: Sportage II & I
  • Περιοχή: Νεα Σμύρvη, Αθήvα
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 04, 2017, 08:57:58 πμ »
καταλυτης και καζανακι εξατμισης μαμισιος....σπανια απο τις 250.000 χιλιομετρα και μετα το δουλευω βενζινα
Γιατί Μάκη το δουλεύεις βενζίνη πλέον?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΗΣ

• Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 04, 2017, 12:40:15 μμ »
Γιατί Μάκη το δουλεύεις βενζίνη πλέον?

Βασιλη κανω πολλα χιλιομετρα....και οικονομικα δε συμφερει πλεον ουτε χιλιομετρο να κανεις με βενζινα....απιστευτο μοτερ ....απλα δικαιονομαι τοτε με τη μεγαλη συζητηση για τα συστηματα υγραεριου....πηγα στους καλυτερους....και κοντευω 200000 με υγραεριο απροβληματιστα και με κοστος μονο ενα φιλτρο καθε 30-40000 χιλιομετρα κοστους 25 ευρω....2 καπελετα αξια 11 ευρω και ενα καθαρισμα 4 μπεκ βενζινης και 4 μπεκ υγραεριου μια φορα με κοστος 65 ευρω.....

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 04, 2017, 10:55:34 μμ »
Και γω φίλε σώθηκα με το υγραέριο!
Δόξα τω Θεό 3 χρόνια τώρα απροβληματιστα! !
Και του πίνω το αίμα! !
Δεν έχει ζητήσει τίποτα. Κι ας λέγανε όλοι ότι με το υγραέριο θα ανοίξει ο V6 σαν γαρύφαλλο. ..
Π@π@ριες....
Τελικά όπως λες και συ , μεγάλο ρόλο παίζει ο εγκαταστατης και το ότι πληρώσεις παίρνεις. ...

Αποσυνδεδεμένος ksofians

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: KOSTAS
  • Μοντέλο: KIA SPORTAGE 2.7
  • Περιοχή: NEA SMIRNI
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 03:30:37 μμ »
καλησπερα, έχω το kia sportage 2.7 Μοντέλο 2006. τώρα έχι περίπου 260.000χλμ συνολικα απο τα οποία τα 200.000χλμ είναι με υγραέριο. ήθελα να ρωτήσω αν για το μοντέλο αυτό γίνετε ρύθμιση βαλβίδων (ακούγετε το τικ τικ τικ), δέυτερο ποία είναι τα ιδανικά λάδια, (5-40 συνθ η 10-40 ημισυνθ) και τρίτο πατώντας πιο έντονα το γκάζι απο αλλαγη απο 2 σε 3 ακούγετε ενα γκουπ, με νορμαλ αυξηση γκαζιού δεν υπαρχει αυτο  (σασμαν?).
Κατα τα άλλα ολα καλα, ελπίζω και στο μέλλον..!

• ΙΔΡΥΤΗΣ
  • Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 07:14:05 μμ »
καλησπερα, έχω το kia sportage 2.7 Μοντέλο 2006. τώρα έχι περίπου 260.000χλμ συνολικα απο τα οποία τα 200.000χλμ είναι με υγραέριο. ήθελα να ρωτήσω αν για το μοντέλο αυτό γίνετε ρύθμιση βαλβίδων (ακούγετε το τικ τικ τικ), δέυτερο ποία είναι τα ιδανικά λάδια, (5-40 συνθ η 10-40 ημισυνθ) και τρίτο πατώντας πιο έντονα το γκάζι απο αλλαγη απο 2 σε 3 ακούγετε ενα γκουπ, με νορμαλ αυξηση γκαζιού δεν υπαρχει αυτο  (σασμαν?).
Καλησπέρα , Σχετικά με το γκουπ που σου κάνει στο απότομο γκάζι, μήπως να δεις τη βάση της μηχανής? Ή τον άξονα από κάτω στη φυσουνα  (είναι στο ύψος των καθισμάτων).
Κάνεις offroad? Αν ναι τότε μάλλον ο άξονας είναι γιατί το είχα πάθει και εγώ. Αλλά εγώ τον είχα χτυπήσει και για αυτό. ...
Τώρα για τα λάδια και τα υπόλοιπα, καλό είναι να μιλήσεις με τον εγκαταστατη του υγραερίου σου και το μηχανικό σου.
Εγώ από λάδια χρησιμοποιώ συνθετικά και του έχω βάλει και motor kote μέσα που κάνει φιλμ για τα ζόρια. ...
Καινούργιο το έχεις πάρει ή μεταχειρισμενο?

Αποσυνδεδεμένος ksofians

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 11:31:06 πμ »
Καλησπέρα , Σχετικά με το γκουπ που σου κάνει στο απότομο γκάζι, μήπως να δεις τη βάση της μηχανής? Ή τον άξονα από κάτω στη φυσουνα  (είναι στο ύψος των καθισμάτων).
Κάνεις offroad? Αν ναι τότε μάλλον ο άξονας είναι γιατί το είχα πάθει και εγώ. Αλλά εγώ τον είχα χτυπήσει και για αυτό. ...
Τώρα για τα λάδια και τα υπόλοιπα, καλό είναι να μιλήσεις με τον εγκαταστατη του υγραερίου σου και το μηχανικό σου.
Εγώ από λάδια χρησιμοποιώ συνθετικά και του έχω βάλει και motor kote μέσα που κάνει φιλμ για τα ζόρια. ...
Καινούργιο το έχεις πάρει ή μεταχειρισμενο?

καλημέρα,
το αυτοκίνητο το έχω από καινούργιο. αλλα για ένα διαστημα το είχα δώσει και μετα από 3-4 χρόνια το πήρα πίσω. σε εαυτό το διάστημα ξέρω πως έπαιξε και offroad..ο εγκαταστάτης του υγραερίου μου πρότεινε 10-40 ημισυνθετικά. ο μηχανικός επίσης το ίδιο και μου είπε επίσης πριν αλλάξουμε λάδια να προσθέσουμε ένα υγρό με το οποίο να δουλέψει ο κινητήρας ώστε να καθαρίσουν τα έδρανα΄των βαλβίδων?? αυτό για να δούμε εάν με την αλλαγή λαδιών μειωθεί το τικ τικ.
το γκουπ που κάνει με το επιτάχυνση (γύρω στα 80-90 χλμ) κόβει και λίγο ταχύτητα. είχες παρόμοιο θέμα με τον άξονα? αυτό άραγε με οπτικό έλεγχο από κάτω να φαίνετε κάτι?

Αποσυνδεδεμένος davanos

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Nikos
  • Μοντέλο: Sportage
  • Περιοχή: Gerakas
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 12:15:12 μμ »
 Sportage 2017 1.7 crdi
Κατοχος απο 8/17 .το αυτοκινητο εχει 4500 k
Οι ταχυτητες δεν κουμπωνουν πολυ ευκολα στα πρωτα χιλιομετρα της εκκινησης και ειδικα με την πρωτη και την οπισθεν

Αποσυνδεδεμένος ksofians

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 05, 2018, 12:34:55 μμ »
Καλησπέρα,
12/2005 2,7cc v6
260.000χλμ.απο 115.000 δουλευει και με υγραέριο.
εκτος απο μερικά ψιλοπροβλημακια (χαλασε ο θερμοστατης air condition) όλα καλά.
Ομως το τελευταίο καιρό ακούγετε ενα θόρυβος στην κύλιση, είτε μπροστα είτε με όπισθεν με πολύ μικρή ταχύτητα, σαν να γδέρνεται κάτι μεταλικό. ίσως κάποιο ρουλεμαν του κεντρικού άξονα? -το ψάχνω-. αν έχει κάποιος κάποιο παρόμιο?
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΗΣ

• Εμπειρο Μέλος
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 06, 2018, 10:39:54 πμ »
χαλασε ο θερμοστατης aircondition?

Αποσυνδεδεμένος ksofians

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 04, 2018, 02:23:35 μμ »
Καλησπέρα,
12/2005 2,7cc v6
260.000χλμ.απο 115.000 δουλευει και με υγραέριο.
εκτος απο μερικά ψιλοπροβλημακια (χαλασε ο θερμοστατης air condition) όλα καλά.
Ομως το τελευταίο καιρό ακούγετε ενα θόρυβος στην κύλιση, είτε μπροστα είτε με όπισθεν με πολύ μικρή ταχύτητα, σαν να γδέρνεται κάτι μεταλικό. ίσως κάποιο ρουλεμαν του κεντρικού άξονα? -το ψάχνω-. αν έχει κάποιος κάποιο παρόμιο?
ευχαριστώ

Λύθηκε το παραπάνω πρόβλημα με τον θόρυβο στην κύλιση. Αποδείχτηκε πως ο σταυρός του που ενώνει τον κεντρικό άξονα με το σασμάν είχε φθαρεί αρκετά. σε ειδικό συνεργείο που επισκευάζει μόνο άξονες μου το επιδιόρθωσαν. Το αυτοκίνητο τώρα εκτός απο τον θόρυβο που εξαφανίστηκε, έχει πιο ομαλή κύλιση και ίσως ενας θόρυβος σε αλλαγή ταχύτητας επιδιορθώκηε και αυτο. 

Αποσυνδεδεμένος ksofians

• Νεο Μελος
  • *
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 04, 2018, 02:32:23 μμ »
χαλασε ο θερμοστατης aircondition?

βάζοντας aircondition δουλεύει και κρυώνει κανονικά. μετα απο κάποια ώρα σταματάει να βγάζει κρύο αέρα. εφόσον κλείσω το aircondition και μετα απο 1-2 ώρες ξαναλειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. απο ότι μου είπε ο μηχανικός έχει χαλάσει ο θερμοστάτης οποίος σταματάει τη λειτουργία του οταν φάνει στους 2 βαθμούς, με αποτέλεσμα να συνεχίζει το κρύο να παγώνουν οι σωλήνες. Η λύση είναι είτε σαν εργασία ξήλωμα ταμπλό και ότι χρειάζεται για να γίνει η αντικάτάσταση του θερμοστάτη με κόστος αρκετά ψηλό ή τοποθέτηση μηχανικού θερμοστάτη με κόστος αρκετά μικρότερο.

Αποσυνδεδεμένος George rafina

• Νεο Μελος
  • *
  • Ονομα: Kia
  • Μοντέλο: Sportage
  • Περιοχή: Ραφήνα
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 27, 2018, 04:11:49 μμ »
2/2007
Κανενα ουσιαστικο προβλημα το μονο ειναι που ακουγεται σαν να χτυπαει πυρρακια με χαμηλες ταχυτητες και αψυχο σε ανηφορα αν δενβεχεις παρει φορα πριν κατα τα αλλα καλα

* Permissions

• You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.

Twittear